בדיקת מז"ח

אל תקחו סיכונים מיותרים! טיהור מים מקצועי במחיר הנמוך ביותר בישראל!

תוכן עניינים

מה זה מז"ח?

מז"ח הם ראשי תיבות של מניעת זרימה חוזרת. מצב זה קורה כאשר יש חדירת מים מזוהמים למערכת מי השתייה. זה עלולה לגרום לפגיעה הן בבני אדם והן בבעלי חיים. יש לבדוק את איכות המים במקורות המים, וברשת האספקה, באופן סדיר.

הגורמים לזרימה חוזרת

  • מערכת המים משמשת להחדרת חומרי דשן והדברה בגידולים חקלאיים.
  • מערכת המים משמשת להחדרת חומרי דשן לגינון (ציבורי ופרטי).
  • מערכת המים אינה מיועדת למי שתיה (כיבוי אש, מערכות הסקה, מיזוג וכד').
  • קווי מים שאין בהם שימוש, כלומר שיש בהם מים עומדים זמן רב, ולכן עלולה לחול ירידה באיכותם.
  • המערכת משמשת למטרות נוספות מלמד ביתית וסניטארית (בעסקי מסחר ותעשייה).

בדיקת מזח ( מז"ח)

כשמדברים על בדיקת מזח (בדיקת מז"ח), מדברים על בדיקת מניעת זרימה חוזרת. מערכת למניעת זרימה חוזרת היא מכשיר או תהליך, המונעים זרימה חוזרת של מים מקו אספקה פרטי לקו המים הכללי-ראשי. באופן זה, מפעלים ותעשיות אינם יכולים להזרים מזהמים חזרה לקו המים הכללי.
על מנת למנוע זיהום מי השתייה, חשוב שתהיה מערכת למניעת זרימה חוזרת. מערכת זו מונעת את הזיהום על ידי מניעת כניסת זרימת מים מזוהמים למערכת מי השתייה של כלל האזרחים. אין ספק, מים חיוניים לחיים. זה גם משאב יקר שאנחנו צריכים לטפל בו. אחת הדרכים הנפוצות ביותר להגן על אספקת המים שלנו היא באמצעות התקנת מערכת למניעת זרימה חוזרת בצנרת המים. מתי נצטרך בדיקת מז"ח? הנה כל מה שרציתם לדעת על בדיקת מזח וטיהור מים.

מהי בדיקת מז"ח (בדיקת מזח)?

בדיקת מזח היא בדיקה של מערכת למניעת זרימה חוזרת. זהו מכשיר המונע זרימת מים ממקור אחד למשנהו. זה עובד על ידי מניעת מעבר מים ממיכל אחד למשנהו דרך צינור. במובן זה, מערכת למניעת זרימה חוזרת היא חלק חשוב בכל מערכת אינסטלציה, אבל במיוחד במערכות תעשייתיות. המערכת מונעת את זרימת המים ממקור אחד לאחר, כמו בשירותים או בכיור, על ידי יצירת אטימה אטומה בין שני מכלים או קווי מים.

על מנת למנוע זיהום מים, על מפעלי תעשייה לקיים בדיקות למערכות למניעת זרימה חוזרת בצנרת המים. מערכות אלו משמשות לוויסות ובקרה על זרימת המים במפעל, כך שהן מצריכות בדיקות תקופתיות בהתאם לתקן הקבוע בחוק.

 

מדוע בדיקת מזח כה חשובה?

מערכות למניעת זרימה חוזרת חיוניות לכל מפעלי התעשייה. היא מגנה על בני האדם והסביבה מפני כימיקלים מזיקים שעלולים להשתחרר לאספקת המים. זה חשוב מכמה סיבות, כאשר הראשונה היא  החשיבות של איכות המים הנשמרת על ידי מניעת כניסת המזהמים למערכת מי השתייה. שנית, לחץ המים נשמר על ידי מניעת כניסת מים מזוהמים למערכת מי השתייה. זה מונע זיהום פוטנציאלי של מי הקרקע והמשטח במקרה של שפיכת מזהמים שונים.

על מנת לשמור על הסביבה, חשוב שבכל מפעל תעשייתי יהיו מערכות למניעת זרימה חוזרת בצנרת המים. אם לא, המים עלולים להיות מזוהמים ולהוביל לאירוע קטסטרופלי שעלול לפגוע במערכת האקולוגית. כמו כן, בדיקת מזח (בדיקת מז"ח) משתנה בהתאם לסוג המבנה ומערכות הצנרת. בואו נדבר גם על זה.

 

האם בדיקת מז"ח משתנה ממערכת למערכת?

צינורות המותקנים במערכת מים מותקנים עם שסתומים שונים. מדובר במכשיר המאפשר לזרום למים מצד אחד של הצינור לצד אחר, אך מונע זרימה לאחור. במערכת עם מניעת זרימה חוזרת שמצריכות בדיקת מזח (מז"ח), שסתומים יותקנו ביציאת המשאבה או בקצה הצינור שבו הוא מתחבר לצינורות אחרים. הבדיקה למניעת זרימה חוזרת היא האם יש או אין בועת אוויר בחלל זה, כאשר לא זורמים בו מים.

מערכת המים היא מערכת צינורות המחברת בין שני קווי מים או יותר. הצינורות עוברים דרך קירות בניינים ודרך בורות ביוב. האם גם אתם תצטרכו בדיקת מז"ח? ובכן, התשובה היא שזה תלוי בסוג הצנרת המדוברת. הבדיקות שונות עבור מערכות חלוקת מים, מערכות אגירת מים ומערכות טיפול במים. במילים אחרות, חשוב לזכור שהבדיקה עשויה להשתנות בהתאם למערכת הצנרת.

 

מה עושים אם בדיקת מז"ח יצאה לא תקינה?

מה אם בדיקת מזח (מניעת זרימה חוזרת בצינורות מים) הראתה תוצאות חריגות? זו שאלה שעולה בתעשיות רבות. כאשר מזהים חריגות, חשוב להבין מה גרם להן וכיצד ניתן לתקן אותן. במקרה של צינורות מים, זו תהיה בעיה עם השסתום או הצינור אינם מתפקדים כראוי. במקרים אלו, אתם תצטרכו החלפה או תיקון של החלקים התקולים.

זכרו, תוצאה חריגה יכולה להיות שגויה, כלומר כאשר המכשיר מזהה בעיה כשאין כזו ומוביל להוצאות מיותרות. כמו כן, קיימים מצבים בהם המכשיר לא מצליח לזהות בעיה שדווקא כן קיימת בפועל. בשני המקרים, ייתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות.

מי צריך לעבור בדיקת מזח?

הגורמים שצריכים לעבור בדיקת מערכת למניעת זרימה חוזרת (בדיקת מז"ח), הם אלה שיש להם גישה לכמויות גדולות של מים ובעלי מערכות צנרת נרחבות. זה כולל מתקנים עירוניים ותעשייתיים עם מספר רב של משתמשים, כמו בתי חולים ובתי ספר, מפעלים, בנייני משרדים ועוד.
ישנם שני סוגים של בדיקות מערכת למניעת זרימה חוזרת. למשל, בדיקות לחץ, הנעשות על ידי מדידת הלחץ בנקודות שונות לאורך צינור. כמו כן, בדיקות צבע, המשתמשות בצבע המוזרק לצינור כדי לקבוע אם יש בו תקלה. במבנים מוסדיים למשל, בדיקת מזח משמשת למניעת זרימה לאחור של ביוב לא מטופל או חומרים אחרים שעלולים להזיק למי השתייה.

האם התקנת מערכת מניעת זרימה חוזרת היא בגדר חובה?

התקנת מערכת למניעת זרימה חוזרת היא דרישה חוקית לכל מפעל מסחרי שיש לו אספקת מי שתייה ציבורית. במובן זה, מערכת למניעת זרימה חוזרת היא חובה במערכות צנרת מים כדי למנוע זיהום. לא בכל המקרים התקנת מערכת למניעת זרימה חוזרת אינה חובה, אך היא מומלצת מאוד.

כמו כן, התקנת מערכת למניעת זרימה חוזרת היא חובה אם לבניין הייתה היסטוריה של בעיות בריאותיות מזיהום מים. אם אינך בטוח אם הבניין שלך זקוק לאחד, צור קשר עם מחלקת בריאות הציבור בעיר שלך לקבלת מידע נוסף. תוכלו לדבר עם הגורמים הרלוונטיים, לקבל מס' הצעות מחיר ותוכלו להתקין את המערכת גם אצלכם. אם גם אצלכם התקנת מערכת למניעת זרימה חוזרת בצנרת מים היא חובה כדי למנוע זיהום מים ולהפחית את הסיכון לבעיות בריאותיות, הקפידו לבצע זאת בהקדם.

עומר דויד

עומר דויד

בעל חברת טמ"מ - מים זכים.
חברת טמ"מ – מים זכים מתמחה כבר שנים רבות בכל הקשור לניקוי וחיטוי מערכות מים: מאגרים, צנרת מי שתיה, צנרת ביוב, מערכות השקיה, מז"ח ועוד.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:

דיגום מים

דיגום מים הוא שיטה המאפשרת לגלות זיהום במקורות מים שונים. הדיגום דורש מעצם טבעו דיוק

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!