ניקוי צנרת מים

אל תקחו סיכונים מיותרים! טיהור מים מקצועי במחיר הנמוך ביותר בישראל!

תוכן עניינים

ניקוי צנרת מים

מאמר זה עוסק בחשיבות של ניקוי צנרת מים. הוא דן כיצד מנקים צינורות מים ומהם הסוגים השונים של מנקי צנרת מים, מי אנשי המקצוע המומלצים לביצוע המשימה וכל מה שבין לבין. יש לזכור כי, מים הם משאב יקר. וחשוב לוודא שהמשאב הזה נקי ובטוח לשתייה.

ניקוי צינורות מים יכול להיות משימה מייגעת, אך חשוב לעשות זאת באופן קבוע. הנה כמה טיפים כיצד לנקות את צינורות המים שלך כדי שיהיו בריאים ונקיים לכל המשפחה. קודם כל, הדבר החשוב ביותר שאתה יכול לעשות בעת ניקוי צינורות המים שלך הוא, להחליף את המסנן כל שישה חודשים לערך, בהתאם למה שהומלץ על ידי חברת המים בישראל. כמו כן, חשוב לדעת כיצד לנקות צנרת מים על מנת להבטיח את בטיחות מי השתייה. הנה כל המידע לפניכם:

ניקוי צנרת מים – איך עושים זאת?

ניקוי צנרת מים זוהי משימה מאתגרת הדורשת זמן וסבלנות. זוהי גם עבודה הדורשת כישורים מיוחדים, כמו יכולת לעבוד עם כימיקלים, כלים של הגברת והחדרת לחץ מים בצנרת וציוד. התהליך מתחיל כאשר אתה מוצא סתימה בצינור אשר קורה בדרך כלל בגלל משקעים או חלודה.
השלב הבא הוא להסיר את הסתימה באמצעות בוכנת-לחץ מים. מעבר להחדרת מים בלחץ עבור ניקוי הצנרת, ישנן דרכים רבות לנקות צינורות מים. הדרך הטובה ביותר היא להשתמש בחוטר של שרברבים. אתם צריכים חוטר מספיק ארוך וחזק, כמו גם גמיש. אבל אם אין לכם, אתם יכולים להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים כמו סודה קאוסטית. יש לציין כי, סודה קאוסטית היא מסוכנת לנשימה, לריאות, לעיניים וכן יכולה לגרום לנזקים בצנרות מים ישנות.

ניקוי צנרת מים זוהי משימה מאתגרת הדורשת זמן וסבלנות. זוהי גם עבודה הדורשת כישורים מיוחדים, כמו יכולת לעבוד עם כימיקלים, כלים של הגברת והחדרת לחץ מים בצנרת וציוד

ממה מים מזדהמים וכיצד מבצעים ניקוי צנרת מים?

מים נקיים חיוניים לחיים בריאים. המים יכולים להיות מזוהמים על ידי כימיקלים שונים, חיידקים וחומרים מזיקים אחרים שעלולים לגרום למחלות. כמו כן, זיהום מים יכול לקרות מסיבות שונות כמו פינוי פסולת לא נכון, צנרת דולפת, או אפילו תחזוקה לקויה של תשתיות.
כדי למנוע זיהום מים, יש לנקות את הצנרת על בסיס קבוע. מים הם אחד המשאבים החשובים ביותר בבתים ובמקומות העבודה שלנו. חשיבותם של המים כל כך גבוהה, עד שהם יכולים להיות מזוהמים במספר דברים, כולל כימיקלים רעילים וחיידקים.

מה עושים כדי להימנע מזיהום צנרת מים?

כדי להימנע ממזהמים מסוג זה, עליכם להבין היטב כיצד פועלת מערכת האינסטלציה. ישנם שני סוגים של מערכות אינסטלציה, כמו למשל מערכות זרימת כוח-כבידה ומערכות לחץ. מערכות זרימת כוח הכבידה מסתמכות על כוח הכבידה כדי להיפטר מפסולת, בעוד שמערכות לחץ משתמשות במשאבות כדי לדחוף החוצה מי שפכים לקו הביוב או בור הספיגה.
במקרים אלו ואחרים, יכולות להיווצר סתימות בצנרות המים ובתשתיות של האינסטלציה. כתוצאה מכך, תצטרכו ניקוי צנרת מים הכולל פתיחת מעברים וסתימות בצנרת. זאת ועוד, כאשר מים מזוהמים בחלודה, הם עלולים לגרום לקורוזיה בצנרת. זה מוביל לדליפות והצפות. כדי למנוע זאת, יש לנקות ולחטא את הצנרת. בד"כ, ניקוי צנרת מים בעזרת שרברב יהיה פתרון טוב. אפשר גם קבלן ביוב.

 

מהן הדרכים הנפוצות לניקוי צנרות מים?

הדרך הנפוצה ביותר לניקוי צנרת מים היא באמצעות חומר ניקוי כימי שיפרק את חלקיקי החלודה בצינור. לאחר מכן, ניתן לשטוף אותו במים נקיים ולייבש לשימוש חוזר. מעבר לכך שניקוי חלודה בצנרת נעשה באמצעות חומר ניקוי כימי שיפרק את חלקיקי החלודה בצנרת, אותו חומר גם עשוי לפתוח סתימות בצנרת תוך כדי התהליך.
ניקוי חלודה בצנרת נעשה על ידי שימוש בחומר ניקוי כימי להסרת חלודה, שאולי הצטברה על דפנות הצינור. ניקוי קורוזיה נעשה באמצעות חומר ניקוי כימי, המסיר כל קורוזיה או לכלוך ממשטח הצינור. חיטוי כימיקלים נעשה על ידי הוספת כלור או מי חמצן כדי להרוג חיידקים, וירוסים או מיקרואורגניזמים אחרים שאולי נכנסו לאספקת המים.

 

תהליך ניקוי חלודה בצנרת מים

תהליך ניקוי חלודה בצנרת משמש להסרת חומרים אורגניים ואי-אורגניים מצינור על ידי שימוש בתמיסה כימית. תהליך זה נעשה בדרך כלל ביד, אך ישנן גם מכונות ובוכנות חיצוניות שמסוגלות להחדיר לחץ מים בצנרת ולנסות לפתור את הבעיה.
במובן זה, יש הרבה דרכים שונות לנקות צינורות מים. רובם כוללים שימוש בחומר כימי או התערבות פיזית. בסופו של דבר, כולנו יודעים שצנרת מים היא בעיה נפוצה במשקי בית ובמשרדים. הם יכולים להיסתם עם לכלוך, פסולת ואפילו שורשי עצים. הפתרון היחיד הוא לנקות אותם בשיטות שונות כמו שטיפה בלחץ, מים רותחים וקרצוף עם מברשות-מתכת שיש לשרברבים בד"כ.

איתור אינסטלטור לניקוי צנרת מים

אינסטלטורים הם שירות מקצועי שיכול לעזור לכם לפתור את בעיות האינסטלציה שלכם. הם מספקים שירותים במגוון רחב של תחומים, לרבות ניקוי צנרת מים, ניקוז, שירותים ועוד. אחת הסיבות החשובות שבגללן חשוב להיעזר באינסטלטור לניקוי צנרת מים היא, בגלל שהם מספקים שקט נפשי. הם יכולים להבטיח שאין בעיות נסתרות במערכת ושהבעיה תתוקן ביעילות.

כמו כן, חשוב להיעזר באינסטלטור כאשר יש לכם מצב חירום כמו כאשר יש הצפה או עליית ביוב. זה יכול להיות חשוב במיוחד עבור מי שמתגוררים בבתים ישנים יותר עם צינורות שחוקים ומערכות אינסטלציה ישנות. ולבסוף, אינסטלטור יכול גם לספק מידע על בעיות פוטנציאליות עם מערכת המים לפני שהן הופכות חמורות מדי.

בכל הנוגע לניקוי צנרת מים, חשוב להיעזר באינסטלטורים מקצועיים מכיוון שיש להם את המומחיות וההכשרה בתחום זה. הם יודעים לנקות סוגים שונים של חומרים כמו נחושת ופלסטיק. יתר על כן, יש להם את הידע כיצד לתחזק צינורות מים בצורה הטובה ביותר.

ניקוי צנרת מים ביתית מחלודה

בואו נתחיל בכלל ממה היא חלודה – היא בעצם ברזל שעבר תהליך של חמצון כאשר הוא בנוכחות של מים וחמצן שנמצאים תמיד באוויר שאנו נושמים, למעשה לא רק ברזל הינו המתכת היחידה אשר עוברת תהליך כזה, כל מתכת באשר היא עוברת תהליך חמצון כזה או אחר אך ישנם מתכות שעמידות מאוד לתהליך כגון כסף או זהב, ומצד שני ישנן מתכות שרגישות יותר לתהליך כגון נחושת וברזל כפי שהזכרתי.

התהליך נקרא קורוזיה או שיתוך בעברית, חלודה היא בעצם מקרה פרטי לתהליך השיתוך של המתכת ברזל, בגלל המעמד המיוחד של הברזל על פני שאר המתכות שכן הוא המתכת הנפוצה ביותר בשימוש. הברזל הוא המתכת הנפוצה ביותר כחומר גלם על פני הכדור מה שהופך אותו ליחסית זול ביחס לשאר המתכות.

 

הברזל שניכן בתכונות של עמידות רבה וחוזק הוא אחד היסודות החשובים בעולם המודרני שכן אנו משתמשים בו לבניית מכונות, בניינים, גשרים, כלי רכב ועוד מגוון רחב של דברים אך כנראה שהחיסרון הגדול ביותר שלו הוא תהליך החמצון שהוא עובר, שהופך את פני השטח שבאים במגע עם האוויר לשינוי בצבע לאדום חום ושכבה חלשה מאוד שניתן לפורר אותה ביד.

הברזל אומנם מחליד בקלות אך המחיר שלו לעומת מתכות עמידות לחמצון ממנו הניעו אנשים לבחור בו לשימוש הנרחב שיש בו בתעשייה. למרות הסיכון שבהפיכתו לחלודה ובעצם להישבר. מצאו פתרונות זולים שבעצם הופכת את הברזל על כל תכונותיו הנפלאות ומחירו הזול גם להיות עמיד לתהליך השיתוך כמו מתכות יקרות בהרבה.

 

מה היא הצנרת הביתית?

הצנרת הביתית שלנו היא בעצם כל אספקת המים של הבית שלנו בין אם זה מים לשתייה בישול שטיפה או שירותים, היא תשתית של צינורות שקיימות בתוך קירות הבית שלנו ומתחתיו ועשויות לרוב או ממתכות שונות כגון פלדה וברזל או מפלסטיק שאמור למנוע את בעיית החלודה של המתכות שכן הן במגע מתמיד עם מים. הצנרת היא אחת המערכות החשובות והבסיסיות בכל בית כמו גם מערכת החשמל והאיטום שקיימות כמעט בכל דירה מודרנית, היא חייבת להיות עמידה ללחץ מתמיד של מים וטמפרטורה כיוון שאי עמידה בהם וכל פגיעה בצנרת תגרום לנזקי רטיבות והצפה וכן גם בעיה בהספקת המים של הדירה, בריח שיכול להשתחרר מן הצנרת ובנוסף קיים סיכון של הכנסות מזיקים ומרעילים לאספקת המים הביתית ושיכולה לפגוע בבני הדירה.

גורמים אלא יכולים לנבוע ממספר סיבות כמו איטום לא טוב של הצנרת, בחירת חומרים לא מתאימים לצנרת או חמצון של חומרי הצנרת שיכול לגרום לשבירתם ולזיהום המים.

אפשר לזהות את התקלות האלה גם על ידי טעם או צבע לוואי של המים שאנו מקבלים בבית בנוסף לבעיות פיזיות בצנרת עצמה כפי שציינו.

 

שיטות הטיפול והניקיון

השיטה הפשוטה ביותר היא השיטה הפסיבית שהיא בעצם לצפות את המתכת בשמן או בצבע שמן, בכך למנוע מן המים שבאוויר להגיע אל המתכת שכן המים חיוניים לתהליך החמצון אך שיטה זו דורשת תחזוקה או צביעה שוטפת של הברזל כל כמה זמן.

השיטה היותר נפוצה בצנרות וספינות נקראית השיטה הקתודית ובא יש ניצול של התהליך הכימי שקורה בחמצון המתכות, בקצרה היא משתמשת במתכת אחרת שתתחמצן על פני המתכת שבא השתמשו כדי לבנות את הפריט שעליו אנו שומרים.

שיטה נוספת היא בעצם לא לנסות לשמור על המתכת הקיימת אלא ליצור תרכובת של מתכות ובכך ליצור חומר חדש שחסין יותר בפני תהליך השיתוך. דוגמא לכך נמצאת בשילוב של פחמן וברזל ליצירת פלדה שהינה חזקה יותר מהברזל אך גם היא אינה חסינה בפני החמצון. דוגמא נוספת היא שילוב ניקל או כרום לברזל שממנה יוצרים נירוסטה שבא משתמשים ליצירת רוב כלי האוכל והמטבח שאנו מכירים.

אפשר לפתור בעיות שכאלו על ידי שימוש בחומרי חיטוי במינונים ופרקי זמן מסוימים שמפרקים את החלודה שנצברת בצנרת הביתית, לאחר מכן לחדש את זרימת המים כמובן לאחר שטיפה טובה של הצינורות וחומרי החיטוי.

 

ישנם חומרים מגוונים שעוזרים במניעת התצטברות חלודה ומניעתה, כדי שלא להגיע למצבים שבהם צריך להשבית את אספקת המים מסיבה של זיהום או רטיבות והצפות או השבתה בכדי להחדיר חומרים שינקו את החלודה מן הצנרת, ניתן למצוא חומרים אלה תחת השם מעכבי חלודה או מעכבי קורוזיה.

שיטה נוספת לשמירה מפני התחלדות היא התזת חול על שטח הפנים של הצנרת, תהליך זה יקרה לרוב לפני הרכבתה של הצנרת מפני שברגע שהצנרת שלמה ועובדת יהיה קשה לפרק את כולה ולהרכיב מחדש לאחר התהליך.

שיטה נוספות להתמודדות עם אבנית וחלודה בצנרת היא שימוש בהלם הידראולי, הוא בעצם דוחס אוויר בלחץ גבוהה לתוך הצינורות בהם יש בעיית חלודה והוא מנקה אותם ביעילות גבוהה וכן גם לא צריך לפרק את הצינורות, אפשר לבצע אותו בכל מזג אוויר אך שיטה זו מומלצת לביצוע אך ורק על ידי אנשי מקצוע שיודעים את הוראות הבטיחות ומנוסים במכונות והצינורות.

 

עוד דרך לניקוי הצנרת הוא שימוש בחומרים כימיים מיוחדים שיוצרו במיוחד לניקוי אבנית וחלודה מצינורות, הם בעצם מוכנסים לצנרת על ידי המשתמש והם דואגים בתהליך כימי להיפטר מן החלודה. קיים סיכון בפגיעה בשלמות הצינור בהשתמשות לא על פי ההוראות ובכמויות לא מדויקות.

שיטה נוספת היא שימוש בשוחקים שהם בעצם חומרים שמחדירים לצינורות ובעצם שוחקים את החלודה בגלל שהיא פחות חזקה מהמתכת כך משאירים צינור נקי.

כפי שראינו קיימות שיטות רבות לטפל ולמנוע חלודה בצנרת הביתית שכן הסכנות הכרוכות בהחלדה של צנרת זו גדולות ביותר, בחרנו נכון את הדרך שלכם לטפל בין עם לבד או עם איש מקצוע על סמך חומרת הבעיה אצלכם ועל סמך גודל ההבנה שלכם בנושא.

מים מהברז משמשים אותנו לדברים רבים ביניהם ניקיון הבית, שטיפת כלים, רחצה, צחצוח שיניים ובמקרים רבים גם לשתייה. חשוב מאוד שהמים הזורמים בצנרת שלנו ומגיעים לברז יהיו נקיים ומטוהרים. אך במקרים רבים, מצטברים על צנרת המים חיידקים, חלודה, אבנית ושאר מזהמים שפוגעים באיכות המים. לשם כך יש לבצע ניקוי צנרת. מהו ניקוי צנרת? על כך נרחיב במאמר הבא.

 

מדוע יש לבצע ניקוי צנרת?

כפי שהבנו, המים משמשים אותנו לדברים רבים, כולל שתייה. חשוב מאוד שמי השתייה שלנו יהיו איכותיים ויעמדו בסטנדרטים של משרד הבריאות. כאשר חודרים מזהמים לצנרת המים, כמו חלודה שמצטברת על הצנרת, מי ביוב שחדרו לצנרת, כימיקלים מסוכנים וכדומה, חשוב מאוד לטפל בכך במהירות האפשרית, שכן אלה מסכנים את הבריאות שלנו. לשם כך נבצע ניקוי צנרת.

 

מהו ניקוי צנרת?

ניקוי צנרת הוא למעשה תהליך שמטרתו להסיר את המשקעים והמזהמים שהצטברו לאורך קווי המים שלנו. את תהליך ניקוי הצנרת יש לבצע במקצועיות ובזהירות על מנת שהתהליך יניב את התוצאות הרצויות.

אך מתי נבצע ניקוי צנרת?

ישנם מספר מקרים בולטים בהם יש לבצע ניקוי צנרת.

  • בקשה מיוחדת מרשות המים- המים שמגיעים לצנרת המים הפרטית שלנו הם תחת פיקוח מתמיד. הניטור של מאגרי המים מתבצע על ידי רשות המים האחראית עליהם. בישראל, יש מספר מקורות לצריכת מים, כאשר לכל מקור כזה רשות מים המפקחת עליו. קיימים מקרים בהם יכולה להתקבל בקשה מרשות המים לבצע ניקוי צנרת בעקבות חדירה של זיהום כימי או בקטריאלי או בגלל סיבות שונות. זיהומים אלה יכולים לנבוע ממקור ביולוגי או ידי אדם, אך בכל מצב חשוב לבצע ניקוי צנרת במהירות האפשרית.
  • לאחר בניה- מקרה נוסף בו יהיה צורך בביצוע ניקוי צנרת הוא לאחר תהליך בניה. תהליך בניה הוא תהליך ארוך אשר כולל פסולת רבה. בסוף תהליך הבניה יכולות להישאר שאריות של חומרי בנייה או פסולת בניין בצנרת המים. לפני שמקבלים טופס 4, שמבטיח כי המבנה בטוח ומתאים לאכלוס בני אדם, מומלץ לבצע ניקוי צנרת. ניקוי הצנרת מבטיח כי הצנרת נקייה וכי המים הזורמים בה איכותיים, טהורים, צלולים ומתאימים לשתייה ורחצה. בסוף הניקוי החברה תוכל לבצע בדיקה על מנת לוודא כי המים אכן נקיים.
  • זיהום של מקור מים- לעתים, מתגלה זיהום במקור המים ממנו זורמים המים אל הצנרת שלכם. במקרה כזה, הגורם האחראי מטפל בזיהום במקור המים. אך, חשוב מאוד להבין כי הטיפול מתבצע במקור המים עצמו ולכן לא תמיד הצנרת הפרטית שלכם תהיה נקייה מהמזהמים. לכן, במידה שהיה זיהום במקור המים מומלץ לבצע ניקוי צנרת.
  • זיהום מקומי- יכולים להיות מקרים בהם יש זיהום מקומי. לדוגמא, כאשר מפעלים שופכים חומרים כימיים שחודרים למקורות המים. במצבים כאלה חשוב מאוד לבצע ניקוי צנרת על מנת לטהר את המים מחומרים כימיים.
  • מערכות קטנות- קיימות מערכות קטנות, שיכולות לפתח זיהום ולפגוע בבריאות שלנו. דוגמא למערכת כזו היא מערכת סנני המים הביתית. כאשר לא מחליפים או מחטאים את המערכת באופן קבוע, יכולים להצטבר במערכת בקטריות ומגוון מזיקים שמזהמים את המים שלנו ומסכנים את הבריאות שלנו. לכן, חשוב מאוד לקחת בחשבון את המערכות הללו, לבדוק אותן באופן קבוע ולנקות אותן לפחות פעם בשנה.

 

כיצד מתבצע ניקוי צנרת?

על מנת לבצע ניקוי צנרת יש לעקוב אחר מספר שלבים.

תהליך ניקוי צנרת מתחיל קודם כל בריקון קווי המים ממים. יש לסגור את זרימת המים לאורך קווי המים כך שקו המים יהיה מבודד משני הצדדים שלו. שימו לב שיש להסיט את המים לפתח יציאה שדרכו נוכל להזרים מים וחומרי חיטוי.

לאחר שסגרנו את זרימת המים, יש להזרים לתוך קווי המים זרם מים בלחץ גבוה במטרה להסיר שכבת לכלוך וזיהום ראשונית. לאחר הזרמת המים יש להזרים חומר חיטוי מהול במים. לאחר מכן יש להזרים מים מעורבים עם חומר חיטוי בכמות גדולה יותר. את התערובת יש להשאיר בקווי המים לזמן ממושך על מנת שתמוסס את שאר שכבות הלכלוך והמזהמים. בסופו של דבר, כל השכבות יתנקו ויוסרו מדפנות קווי המים.

השלב האחרון בתהליך יהיה לשטוף באופן יסודי את קווי המים על מנת ששאריות המזהמים יתנקו ושלא יהיו שאריות של חומרי חיטוי שיגיעו למים שלנו.

לבסוף, על אנשי המקצוע לבדוק את איכות המים על מנת להבין אם ניקוי הצנרת התבצע כהלכה. בבדיקה אנשי המקצוע יוודאו שהמים שזורמים בקווי המים בבית שלכם טהורים, צלולים, נקיים מחלודה ומשאר חיידקים ומזהמים. כמו כן, הם יוודאו כי המים נקיים משאריות של חומרי החיטוי איתם ביצעו את התהליך.

 

ניקוי צנרת- שמירה על צנרת נקייה

אז הבנו כיצד לנקות את המים כאשר מופיעים חיידקים ומגוון מזהמים. אך חשוב מאוד לשמור על הצנרת נקייה באופן קבוע על מנת לשמור על איכות המים. לכן, על מנת לשמור על איכות המים ולשמור עליהם נקיים ובטוחים לשימוש, מומלץ למהול כמויות קטנות של חומר חיטוי בזרם המים. חומרי חיטוי שמתאימים לזרימה קבועה הם כלור או אוזון, כמובן בכמויות קטנות מאוד. חומרי חיטוי אלה לא מחטאים את קווי המים מחיידקים אלא שומרים על המים מטוהרים ככל הניתן ומונעים הצטברות של חיידקים, חלודה ומזהמים אחרים.

 

ניקוי צנרת על ידי אנשי מקצוע

על מנת לנקות את המים שזורמים בברזים שלכם מחלודה, מאבנית ומשאר חיידקים וחומרים מזהמים יש להזמין חברה לניקוי צנרת וחיטוי של קווי המים.

חשוב מאוד שתהליך ניקוי צנרת יתבצע על ידי אנשי מקצוע שמתמחים בביצוע עבודות אלה. חשוב מאוד לבחור בחברה מקצועית שמחזיקה אנשי תחזוקה מקצועיים ואמינים, שמכירים את קווי המים ואת המנגנונים המקיפים אותם על מנת לבצע את התהליך כהלכה.

בואו נתחיל בכלל ממה היא חלודה – היא בעצם ברזל שעבר תהליך של חמצון כאשר הוא בנוכחות של מים וחמצן שנמצאים תמיד באוויר שאנו נושמים, למעשה לא רק ברזל הינו המתכת היחידה אשר עוברת תהליך כזה, כל מתכת באשר היא עוברת תהליך חמצון כזה או אחר אך ישנם מתכות שעמידות מאוד לתהליך כגון כסף או זהב, ומצד שני ישנן מתכות שרגישות יותר לתהליך כגון נחושת וברזל כפי שהזכרתי.

התהליך נקרא קורוזיה או שיתוך בעברית, חלודה היא בעצם מקרה פרטי לתהליך השיתוך של המתכת ברזל, בגלל המעמד המיוחד של הברזל על פני שאר המתכות שכן הוא המתכת הנפוצה ביותר בשימוש. הברזל הוא המתכת הנפוצה ביותר כחומר גלם על פני הכדור מה שהופך אותו ליחסית זול ביחס לשאר המתכות.

 

הברזל שניכן בתכונות של עמידות רבה וחוזק הוא אחד היסודות החשובים בעולם המודרני שכן אנו משתמשים בו לבניית מכונות, בניינים, גשרים, כלי רכב ועוד מגוון רחב של דברים אך כנראה שהחיסרון הגדול ביותר שלו הוא תהליך החמצון שהוא עובר, שהופך את פני השטח שבאים במגע עם האוויר לשינוי בצבע לאדום חום ושכבה חלשה מאוד שניתן לפורר אותה ביד.

הברזל אומנם מחליד בקלות אך המחיר שלו לעומת מתכות עמידות לחמצון ממנו הניעו אנשים לבחור בו לשימוש הנרחב שיש בו בתעשייה. למרות הסיכון שבהפיכתו לחלודה ובעצם להישבר. מצאו פתרונות זולים שבעצם הופכת את הברזל על כל תכונותיו הנפלאות ומחירו הזול גם להיות עמיד לתהליך השיתוך כמו מתכות יקרות בהרבה.

 

מה היא הצנרת הביתית?

הצנרת הביתית שלנו היא בעצם כל אספקת המים של הבית שלנו בין אם זה מים לשתייה בישול שטיפה או שירותים, היא תשתית של צינורות שקיימות בתוך קירות הבית שלנו ומתחתיו ועשויות לרוב או ממתכות שונות כגון פלדה וברזל או מפלסטיק שאמור למנוע את בעיית החלודה של המתכות שכן הן במגע מתמיד עם מים. הצנרת היא אחת המערכות החשובות והבסיסיות בכל בית כמו גם מערכת החשמל והאיטום שקיימות כמעט בכל דירה מודרנית, היא חייבת להיות עמידה ללחץ מתמיד של מים וטמפרטורה כיוון שאי עמידה בהם וכל פגיעה בצנרת תגרום לנזקי רטיבות והצפה וכן גם בעיה בהספקת המים של הדירה, בריח שיכול להשתחרר מן הצנרת ובנוסף קיים סיכון של הכנסות מזיקים ומרעילים לאספקת המים הביתית ושיכולה לפגוע בבני הדירה.

גורמים אלא יכולים לנבוע ממספר סיבות כמו איטום לא טוב של הצנרת, בחירת חומרים לא מתאימים לצנרת או חמצון של חומרי הצנרת שיכול לגרום לשבירתם ולזיהום המים.

אפשר לזהות את התקלות האלה גם על ידי טעם או צבע לוואי של המים שאנו מקבלים בבית בנוסף לבעיות פיזיות בצנרת עצמה כפי שציינו.

 

שיטות הטיפול והניקיון

השיטה הפשוטה ביותר היא השיטה הפסיבית שהיא בעצם לצפות את המתכת בשמן או בצבע שמן, בכך למנוע מן המים שבאוויר להגיע אל המתכת שכן המים חיוניים לתהליך החמצון אך שיטה זו דורשת תחזוקה או צביעה שוטפת של הברזל כל כמה זמן.

השיטה היותר נפוצה בצנרות וספינות נקראית השיטה הקתודית ובא יש ניצול של התהליך הכימי שקורה בחמצון המתכות, בקצרה היא משתמשת במתכת אחרת שתתחמצן על פני המתכת שבא השתמשו כדי לבנות את הפריט שעליו אנו שומרים.

שיטה נוספת היא בעצם לא לנסות לשמור על המתכת הקיימת אלא ליצור תרכובת של מתכות ובכך ליצור חומר חדש שחסין יותר בפני תהליך השיתוך. דוגמא לכך נמצאת בשילוב של פחמן וברזל ליצירת פלדה שהינה חזקה יותר מהברזל אך גם היא אינה חסינה בפני החמצון. דוגמא נוספת היא שילוב ניקל או כרום לברזל שממנה יוצרים נירוסטה שבא משתמשים ליצירת רוב כלי האוכל והמטבח שאנו מכירים.

אפשר לפתור בעיות שכאלו על ידי שימוש בחומרי חיטוי במינונים ופרקי זמן מסוימים שמפרקים את החלודה שנצברת בצנרת הביתית, לאחר מכן לחדש את זרימת המים כמובן לאחר שטיפה טובה של הצינורות וחומרי החיטוי.

 

ישנם חומרים מגוונים שעוזרים במניעת התצטברות חלודה ומניעתה, כדי שלא להגיע למצבים שבהם צריך להשבית את אספקת המים מסיבה של זיהום או רטיבות והצפות או השבתה בכדי להחדיר חומרים שינקו את החלודה מן הצנרת, ניתן למצוא חומרים אלה תחת השם מעכבי חלודה או מעכבי קורוזיה.

שיטה נוספת לשמירה מפני התחלדות היא התזת חול על שטח הפנים של הצנרת, תהליך זה יקרה לרוב לפני הרכבתה של הצנרת מפני שברגע שהצנרת שלמה ועובדת יהיה קשה לפרק את כולה ולהרכיב מחדש לאחר התהליך.

שיטה נוספות להתמודדות עם אבנית וחלודה בצנרת היא שימוש בהלם הידראולי, הוא בעצם דוחס אוויר בלחץ גבוהה לתוך הצינורות בהם יש בעיית חלודה והוא מנקה אותם ביעילות גבוהה וכן גם לא צריך לפרק את הצינורות, אפשר לבצע אותו בכל מזג אוויר אך שיטה זו מומלצת לביצוע אך ורק על ידי אנשי מקצוע שיודעים את הוראות הבטיחות ומנוסים במכונות והצינורות.

 

עוד דרך לניקוי הצנרת הוא שימוש בחומרים כימיים מיוחדים שיוצרו במיוחד לניקוי אבנית וחלודה מצינורות, הם בעצם מוכנסים לצנרת על ידי המשתמש והם דואגים בתהליך כימי להיפטר מן החלודה. קיים סיכון בפגיעה בשלמות הצינור בהשתמשות לא על פי ההוראות ובכמויות לא מדויקות.

שיטה נוספת היא שימוש בשוחקים שהם בעצם חומרים שמחדירים לצינורות ובעצם שוחקים את החלודה בגלל שהיא פחות חזקה מהמתכת כך משאירים צינור נקי.

כפי שראינו קיימות שיטות רבות לטפל ולמנוע חלודה בצנרת הביתית שכן הסכנות הכרוכות בהחלדה של צנרת זו גדולות ביותר, בחרנו נכון את הדרך שלכם לטפל בין עם לבד או עם איש מקצוע על סמך חומרת הבעיה אצלכם ועל סמך גודל ההבנה שלכם בנושא.

 

 

התקשרו עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!