ניקוי צנרת מים ביתית מחלודה

אל תקחו סיכונים מיותרים! טיהור מים מקצועי במחיר הנמוך ביותר בישראל!

בואו נתחיל בכלל ממה היא חלודה – היא בעצם ברזל שעבר תהליך של חמצון כאשר הוא בנוכחות של מים וחמצן שנמצאים תמיד באוויר שאנו נושמים, למעשה לא רק ברזל הינו המתכת היחידה אשר עוברת תהליך כזה, כל מתכת באשר היא עוברת תהליך חמצון כזה או אחר אך ישנם מתכות שעמידות מאוד לתהליך כגון כסף או זהב, ומצד שני ישנן מתכות שרגישות יותר לתהליך כגון נחושת וברזל כפי שהזכרתי.

התהליך נקרא קורוזיה או שיתוך בעברית, חלודה היא בעצם מקרה פרטי לתהליך השיתוך של המתכת ברזל, בגלל המעמד המיוחד של הברזל על פני שאר המתכות שכן הוא המתכת הנפוצה ביותר בשימוש. הברזל הוא המתכת הנפוצה ביותר כחומר גלם על פני הכדור מה שהופך אותו ליחסית זול ביחס לשאר המתכות.

הברזל שניכן בתכונות של עמידות רבה וחוזק הוא אחד היסודות החשובים בעולם המודרני שכן אנו משתמשים בו לבניית מכונות, בניינים, גשרים, כלי רכב ועוד מגוון רחב של דברים אך כנראה שהחיסרון הגדול ביותר שלו הוא תהליך החמצון שהוא עובר, שהופך את פני השטח שבאים במגע עם האוויר לשינוי בצבע לאדום חום ושכבה חלשה מאוד שניתן לפורר אותה ביד.

הברזל אומנם מחליד בקלות אך המחיר שלו לעומת מתכות עמידות לחמצון ממנו הניעו אנשים לבחור בו לשימוש הנרחב שיש בו בתעשייה. למרות הסיכון שבהפיכתו לחלודה ובעצם להישבר. מצאו פתרונות זולים שבעצם הופכת את הברזל על כל תכונותיו הנפלאות ומחירו הזול גם להיות עמיד לתהליך השיתוך כמו מתכות יקרות בהרבה.

הצנרת הביתית שלנו היא בעצם כל אספקת המים של הבית שלנו בין אם זה מים לשתייה בישול שטיפה או שירותים, היא תשתית של צינורות שקיימות בתוך קירות הבית שלנו ומתחתיו ועשויות לרוב או ממתכות שונות כגון פלדה וברזל

מה היא הצנרת הביתית?

הצנרת הביתית שלנו היא בעצם כל אספקת המים של הבית שלנו בין אם זה מים לשתייה בישול שטיפה או שירותים, היא תשתית של צינורות שקיימות בתוך קירות הבית שלנו ומתחתיו ועשויות לרוב או ממתכות שונות כגון פלדה וברזל או מפלסטיק שאמור למנוע את בעיית החלודה של המתכות שכן הן במגע מתמיד עם מים. הצנרת היא אחת המערכות החשובות והבסיסיות בכל בית כמו גם מערכת החשמל והאיטום שקיימות כמעט בכל דירה מודרנית, היא חייבת להיות עמידה ללחץ מתמיד של מים וטמפרטורה כיוון שאי עמידה בהם וכל פגיעה בצנרת תגרום לנזקי רטיבות והצפה וכן גם בעיה בהספקת המים של הדירה, בריח שיכול להשתחרר מן הצנרת ובנוסף קיים סיכון של הכנסות מזיקים ומרעילים לאספקת המים הביתית ושיכולה לפגוע בבני הדירה.

גורמים אלא יכולים לנבוע ממספר סיבות כמו איטום לא טוב של הצנרת, בחירת חומרים לא מתאימים לצנרת או חמצון של חומרי הצנרת שיכול לגרום לשבירתם ולזיהום המים.

אפשר לזהות את התקלות האלה גם על ידי טעם או צבע לוואי של המים שאנו מקבלים בבית בנוסף לבעיות פיזיות בצנרת עצמה כפי שציינו.

השיטה הפשוטה ביותר לניקוי צנרת מים מחלודה, היא השיטה הפסיבית שהיא בעצם לצפות את המתכת בשמן או בצבע שמן

שיטות הטיפול והניקיון

השיטה הפשוטה ביותר היא השיטה הפסיבית שהיא בעצם לצפות את המתכת בשמן או בצבע שמן, בכך למנוע מן המים שבאוויר להגיע אל המתכת שכן המים חיוניים לתהליך החמצון אך שיטה זו דורשת תחזוקה או צביעה שוטפת של הברזל כל כמה זמן.

השיטה היותר נפוצה בצנרות וספינות נקראית השיטה הקתודית ובא יש ניצול של התהליך הכימי שקורה בחמצון המתכות, בקצרה היא משתמשת במתכת אחרת שתתחמצן על פני המתכת שבא השתמשו כדי לבנות את הפריט שעליו אנו שומרים.

שיטה נוספת היא בעצם לא לנסות לשמור על המתכת הקיימת אלא ליצור תרכובת של מתכות ובכך ליצור חומר חדש שחסין יותר בפני תהליך השיתוך. דוגמא לכך נמצאת בשילוב של פחמן וברזל ליצירת פלדה שהינה חזקה יותר מהברזל אך גם היא אינה חסינה בפני החמצון. דוגמא נוספת היא שילוב ניקל או כרום לברזל שממנה יוצרים נירוסטה שבא משתמשים ליצירת רוב כלי האוכל והמטבח שאנו מכירים.

אפשר לפתור בעיות שכאלו על ידי שימוש בחומרי חיטוי במינונים ופרקי זמן מסוימים שמפרקים את החלודה שנצברת בצנרת הביתית, לאחר מכן לחדש את זרימת המים כמובן לאחר שטיפה טובה של הצינורות וחומרי החיטוי.

השיטה היותר נפוצה למוקי צנרת מחלודה בצנרות וספינות ניקראית השיטה הקתודית ובא יש ניצול של התהליך הכימי שקורה בחמצון המתכות,

ישנם חומרים מגוונים שעוזרים במניעת התצטברות חלודה ומניעתה, כדי שלא להגיע למצבים שבהם צריך להשבית את אספקת המים מסיבה של זיהום או רטיבות והצפות או השבתה בכדי להחדיר חומרים שינקו את החלודה מן הצנרת, ניתן למצוא חומרים אלה תחת השם מעכבי חלודה או מעכבי קורוזיה.

שיטה נוספת לשמירה מפני התחלדות היא התזת חול על שטח הפנים של הצנרת, תהליך זה יקרה לרוב לפני הרכבתה של הצנרת מפני שברגע שהצנרת שלמה ועובדת יהיה קשה לפרק את כולה ולהרכיב מחדש לאחר התהליך.

שיטה נוספות להתמודדות עם אבנית וחלודה בצנרת היא שימוש בהלם הידראולי, הוא בעצם דוחס אוויר בלחץ גבוהה לתוך הצינורות בהם יש בעיית חלודה והוא מנקה אותם ביעילות גבוהה וכן גם לא צריך לפרק את הצינורות, אפשר לבצע אותו בכל מזג אוויר אך שיטה זו מומלצת לביצוע אך ורק על ידי אנשי מקצוע שיודעים את הוראות הבטיחות ומנוסים במכונות והצינורות.

שיטה נוספת לשמירה מפני התחלדות היא התזת חול על שטח הפנים של הצנרת, תהליך זה יקרה לרוב לפני הרכבתה של הצנרת מפני שברגע שהצנרת שלמה ועובדת יהיה קשה לפרק את כולה

עוד דרך לניקוי הצנרת הוא שימוש בחומרים כימיים מיוחדים שיוצרו במיוחד לניקוי אבנית וחלודה מצינורות, הם בעצם מוכנסים לצנרת על ידי המשתמש והם דואגים בתהליך כימי להיפטר מן החלודה. קיים סיכון בפגיעה בשלמות הצינור בהשתמשות לא על פי ההוראות ובכמויות לא מדויקות.

שיטה נוספת היא שימוש בשוחקים שהם בעצם חומרים שמחדירים לצינורות ובעצם שוחקים את החלודה בגלל שהיא פחות חזקה מהמתכת כך משאירים צינור נקי.

כפי שראינו קיימות שיטות רבות לטפל ולמנוע חלודה בצנרת הביתית שכן הסכנות הכרוכות בהחלדה של צנרת זו גדולות ביותר, בחרנו נכון את הדרך שלכם לטפל בין עם לבד או עם איש מקצוע על סמך חומרת הבעיה אצלכם ועל סמך גודל ההבנה שלכם בנושא.

 

 

צרו עימנו קשר

תוכן עניינים

צרו עימנו קשר

מזהמים במים

אנחנו חשופים באופן קבוע לזיהומי מים. השאלה היא איזה סוגים של זיהומים קיימים? מיקרואורגניזמים: בעיקר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!