מערכת אספקת מים היא חלק חיוני מהתשתית של כל עיר, יישוב או קהילה וכו'.. זוהי רשת מורכבת של צינורות ומכלים, המתוחזקים על ידי אנשי מקצוע כדי להבטיח שהמים בטוחים לשתייה. הנה כל מה שצריך לדעת על ניקוי מערכת אספקה מי שתייה.

עם מורכבות המערכת של אספקת מי השתייה, לא תמיד קל לתחזק מערכת כזו. זה המקום שבו הטכנולוגיה נכנסת לתמונה. היא עוזרת במעקב אחר כל המידע הקשור למערכת אספקת מי השתייה ושולחת התראות כאשר משהו משתבש בה. בימינו מסתייעים בטכנולוגיות-מים גם לתחזוקה שוטפת כמו בדיקת נזילות או החלפת חלקים ישנים בצנרות ובתשתיות המים.

באיזו תדירות צריך ניקוי מערכת אספקה מי שתייה?

אם אתם רוצים לוודא שאתם שותים מים נקיים, חשוב לדעת באיזו תדירות יש לנקות את מערכת מי השתייה. תהליך הטיפול במים מיועד להסיר מזהמים ולמנוע מהם להיכנס למי השתייה שלכם. מערכת שאינה מנוקה באופן קבוע, עלולים להצטבר בה מזהמים לאורך זמן ולגרום לבעיות לבריאות האזרחים בעיר או תושבי הקהילה.
משק בית טיפוסי עשוי להזדקק לניקוי קבוע כל שישה חודשים לערך, בעוד שעסק מסחרי עשוי להזדקק ללוח זמנים לניקוי תכוף יותר של ניקוי מערכת אספקה מי שתייה. יש אפילו כאלו שטוענים שיש לנקות את מערכת אספקת מי השתייה לפחות פעמיים בשנה. עם זאת, יש לציין כי חוקיות זו משתנה ממערכת למערכת. בעוד שחלק מהמערכות יצריכו ניקוי תקוף יותר, מערכות אחרות יצריכו ניקוי לעיתים יותר רחוקות.

זוהי רשת מורכבת של צינורות ומכלים, המתוחזקים על ידי אנשי מקצוע כדי להבטיח שהמים בטוחים לשתייה. הנה כל מה שצריך לדעת על ניקוי מערכת אספקה מי שתייה

חלק חשוב בשמירה על הבריאות הכללית

ניקוי מערכת אספקת מי השתייה שלך הוא חלק חשוב בשמירה על הבריאות. הדרך הנפוצה ביותר לניקוי מערכת אספקת מי שתייה היא באמצעות טבליות כלור. אלו הן הטבליות היעילות ביותר מבחינת הרג חיידקים ווירוסים.

עם זאת, טבליות אלו עשויות להיות יקרות ודורשות החלפה קבועה, כמו גם פיזורן על ידי גורמים שמוסמכים לעשות זאת. לפני שנרחיב עוד על ניקוי מערכת אספקה מי שתייה במבנה כזה או אחר, חשוב לדבר גם על טיהור מים. האם כלור הוא האפשרות היידה לטיהור מים?

כיצד ניתן לבצע טיהור מים ומתי נצטרך את התהליך?

בשורה התחתונה, טיהור מים הכרחי למניעת זיהום מים. מאגרי מים מזוהמים לרוב עקב הימצאות מים חלודים וזיהום חקלאי. זיהום תעשייתי יכול גם ליצור הרבה בעיות שיובילו לצורך של טיהור מים. יש לדעת כי, ישנן רמות שונות של טיהור מים שניתן לבצע על מנת להסיר חלודה, חיידקים ומזהמים אחרים ממאגר או צינור. הרמה הנפוצה ביותר היא חיטוי אשר קוטל את כל סוגי הנגיפים והחיידקים באספקת המים.
עלינו להבין כי ישנם שלושה סוגי זיהום: תעשייתי, חקלאי וטבעי. זיהום תעשייתי יכול להיגרם על ידי מתכות או כימיקלים. זה יכול להתרחש גם עקב נוכחות של חיידקים או וירוסים. זיהום חקלאי נגרם מדשן המכיל כימיקלים כמו פוספטים או חנקות. זיהום טבעי נגרם מחלודה או מינרלים שנכנסים למאגרים באמצעות שחיקה.

משק בית טיפוסי עשוי להזדקק לניקוי קבוע כל שישה חודשים לערך, בעוד שעסק מסחרי עשוי להזדקק ללוח זמנים לניקוי תכוף יותר של ניקוי מערכת אספקה מי שתייה

להלן כמה דרכים נפוצות לטיהור מאגר מים או צנרת

קודם כל, יש את האפשרות של טיפול כימי. שיטה זו משתמשת בתרכובות כימיות כדי להרוג חיידקים, נגיפים ווירוסים הנמצאים במאגר. שיטה זו עשויה להיות מוצלחת מאוד, אך יקרה להוצאה לפועל. באופן כללי, יש לדעת שניתן לסווג שיטות טיהור מים באופן נרחב לשתי קטגוריות, כימית ופיזיקלית. שיטות כימיות הן הנפוצות ביותר, אך הן גם סוג הטיפול היקר ביותר. שיטות פיזיקליות כוללות שימוש ב-UV.

כמו כן, חומרי חיטוי הורגים חיידקים על ידי פירוק דפנות התא שלהם ובו זמנית מסירים את יכולתם להתרבות עוד יותר. שלושת סוגי חומרי החיטוי המשמשים לטיפול במים הם כלור, אוזון וקרינה אולטרה סגולה (UV). כלור הוא חומר החיטוי הנפוץ ביותר, שכן יש לו סיכון נמוך לייצר תוצרי לוואי מזיקים כגון טריהלומתן.

ניקוי מערכת אספקה מי שתייה יצריך שימוש במשאבות לחץ לעיתים, כמו גם בחומרי חיטוי ודרכים נוספות לטיהור המים או הצנרת

למה בכלל צריך טיהור מים וניקוי מערכת האספקה?

מאגרי מים ממוקמים לרוב באזורים בהם יש כמויות גדולות של חקלאות או תעשייה, העלולים לגרום לזיהום המים עקב דשן, חומרי הדברה, חיידקים ומזהמים נוספים. על מנת להימנע מכך, יש לנקות את המאגרים הללו באופן קבוע בחומרי חיטוי וחומרי ניקוי.

במובן זה של הדברים, טיהור מים הוא תהליך של סילוק חומרים לא רצויים מהמים. בימינו, הדרך הנפוצה ביותר לטיפול במים מזוהמים היא על ידי חיטוי, הכולל הוספת כימיקלים להרוג חיידקים ווירוסים במים המזוהמים. הסוג השני של הטיפול הוא טיהור, המסיר זיהומים פיזיים כמו לכלוך, שמן וחומרים אורגניים שעלולים להימצא במים. לבסוף, יש גם תהליך שמסיר זיהומים כימיים כמו מתכות כבדות או חומרי הדברה. כמו כן, זיהום כימי יכול להתרחש כאשר אנשים משתמשים בחומרי הדברה על גידולים חקלאיים או מזהמים תעשייתיים כמו חומצה גופרתית. עוד על ניקוי מערכת אספקה מי שתייה כאן:

ניקוי מערכת אספקה מי שתייה – מה חשוב לדעת?

בשורה התחתונה, טיהור מים הוא תהליך של הוצאת מזהמים מהמים כדי להפוך אותם לשתייה ומתאימים לצריכה.
ניתן לעשות זאת בשיטות שונות כמו סינון, ספיחה וטיפול כימי. ברמה הביתית, הדרך הנפוצה ביותר לטיהור מים היא באמצעות פילטר המסיר את החלקיקים מהמים.
המסנן ישתמש במגוון שיטות שונות כדי להסיר חלקיקים כמו חיידקים, וירוסים, מתכות ומזהמים אחרים. בין אם תצטרכו שירות ברמה הביתית או התעשייתית, יהיה חשוב לקבל סיוע מאנשי מקצוע המכירים את התחום ויש בידיהם את הכלים הנכונים לניקוי מערכת אספקת המים. ברמה התעשייתית, ניקוי מערכת אספקה מי שתייה יצריך שימוש במשאבות לחץ לעיתים, כמו גם בחומרי חיטוי ודרכים נוספות לטיהור המים או הצנרת.