מדריך חיטוי צנרת מים ומאגרי מים

אל תקחו סיכונים מיותרים! טיהור מים מקצועי במחיר הנמוך ביותר בישראל!

מרגישים טעם קצת לא נעים במי הברז בבית? מבחינים בצבע לא סביר של המים היוצרים מברז המטבח או האמבטיה? האם מתישהו בעת האחרונה קיבלתם מהרשות המקומית התראה על זיהום המים וצורך להרתיח מים לשתייה, ועל אף שהתקלה כבר סודרה אתם מרגישים שמשהו עדיין לא תקין במים ואולי גם עלייה ברמת התחלואה בבית? בכל מקרה של חשד קל שבקלים לזיהום במערכת המים בבית, חשוב מאוד להזמין שירות חיטוי צנרת מים ולהבטיח שאתם בטוחים.

ממה נגרם זיהום במערכת המים?

זיהום במערכת המים יכול לנבוע ממספר גורמים, שרובם נמצאים מחוץ לשליטתכם אתם בביתכם. אחד הגורמים המרכזיים לזיהומים במערכות מים ביתיות ובכלל הוא זיהום שמתחיל במאגרי המים המרכזיים המופעלים על ידי הרשויות הלאומיות למים או על ידי הרשויות המקומיות והמוניציפליות. במקרים אלה נוצר זיהום במערכות המים המרכזיות, שמיועדות להפיץ את המים לכלל צרכני הקצה באזור מסויים, וזיהום זה מופץ דרך מערכת המים עצמה. במקרים אלה, מרגע שמזוהה הזיהום מפורסמת הודעה בציבור על חשש לזיהום מים באזור מסוים ועל הצורך להרתיח את המים לפני שתייה.

זיהום במערכת מים יכול להיגרם גם כתוצאה מאיטום לקוי של מערכת המים, פיצוצים בצנרת ודליפות מים בחיבורי צנרת. לכאורה, זיהום היא הדאגה המשנית שלנו כאשר מתפוצץ לנו צינור מים בבית, אבל עדיין מדובר בדאגה שבמקרים הגרועים ביותר שלה יכולה להפוך גם לדאגה המרכזית. ככלל, במערכות מים שאינן אטומות היטב, יכולים גורמים מזהמים לחדור למערכת המים דרך חרכים, סדקים ופתחים למיניהם, ופשוט להישאר במערכת תוך שהם מפיצים את השפעתם למשך פרק זמן מסוים. אחת הדוגמאות הקלאסיות של סוג זיהום זה היא הדוגמא של מכונת קפה או בר מים ביתי. מכשירים אלה הולכים ומתכלים עם הזמן, צוברים קורוזיה ואבן על מערכותיהן הפנימיות, באופן שגורם לאיכול המעטפת של מערכת המים. במקרה זה ייתכן שלא תרגישו נזילה או פגם בתפקוד המכשיר, אבל בפועל נפתח פתח להיווצרות זיהום במערכת.

אילו סוגי זיהום קיימים?

זיהום מים הוא מונח גג שמבטא פגיעה באיכות המים. פגיעה זו יכולה לבוא לידי ביטוי בטעם או בצבע המים בלבד, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי בפגיעה בבריאותם של המשתמשים במים בין בטווח המיידי לאחר צריכת המים ובין בטווח הארוך. ככלל, את זיהומי המים אפשר לחלק לשני זיהומים מרכזיים: זיהום בקטריאלי וזיהום כימי. זיהום בקטריאלי הוא זיהום שנוצר בעקבות חדירת חיידקים אל מערכת המים והתפשטותם במערכת המים. המים מהווים מקור מזון מרכזי אך לא מספיק לחיידקים. בתקופות שונות של השנה, טמפרטורות המים שזורמים בצנרת הן טמפרטורות שתומכות בהתרבות חיידקים, ובתנאים מסוימים יכולות להיווצר מושבות חיידקים, בעיקר בחיבורים לא אטומים לאורך מערכת המים, מהם חודר הזיהום אל המים ומתפשט במערכת המים כולה.

זיהום בקטריאלי נפוץ מאוד גם במאגרי מים, ותחת מאגרי מים אפשר לציין כל מקטע במערכת שבו יכול להיווצר מצב של מים עומדים עם חשיפה כלשהי לאוויר. בר המים הביתי, מכונת הקפה הביתית, דוד השמש והחשמל, מערכות להגברת לחץ מים בבניינים משותפים, מאגרי מים חירום וכן הלאה, כל אלה הן דוגמאות למאגרי מים שבהם יכול להיווצר זיהום בקטריאלי בקלות רבה יחסית.

סוג הזיהום השני הוא זיהום כימי. במקרה זה, נובע הזיהום מחדירת חומרים שונים אל מערכת המים ובכלל זה מתכות למיניהן, חלודה, גרגרי חול ואבק, חומרים רעילים, חומרים מסוכנים וכן הלאה. כל אחד מאלה יכול בקלות רבה להתפשט במים ולייצר סיכון ממשי לבריאות המשתמשים במים, בין בטווח המיידי ובין בטווח הארוך.

אז מה עושים? חיטוי מערכות מים

חיטוי מערכות מים הוא הפתרון לכל מקרה של חשש לזיהום במערכת מים או לזיהום בפועל. חיטוי הוא תהליך שחייב להתבצע בצורה מקצועית ועל ידי גורם מוסמך, שיודע לנהל וליישם את תהליך החיטוי באופן כזה שיבטיח את סילוק הגורם המזהם מחד אך גם יבטיח כי לא ייגרם נזק למערכת המים ולמים עצמם בעקבות תהליך החיטוי עצמו.

תהליך החיטוי כולל בתוכו חומרי חיטוי כמו כלור או אוזון והוא כולל בתוכו פרוצדורות חיטוי שנועדו להתמודדות גם עם זיהומים כימיים ולא רק בקטריאליים. תהליך החיטוי יכול להשתנות ממקרה למקרה בהתאם לסוג מערכת המים, סוג הזיהום שמזוהה בה, גודל המערכת, תדירות הזיהומים המתרחשים במערכת וכן הלאה. כך למשל, זיהום בקו ייצור של מפעל משקאות יהיה כרוך בתהליך חיטוי שעשוי להיראות מעט אחרת מאשר חיטוי של צנרת מים ביתית או של מאגרי המים בבר מים ביתי. הפרוצדורות שייושמו לאורך תהליך החיטוי, סוגי חומרי החיטוי שייושמו, מינון חומרי החיטוי, פרק הזמן שבו ישהו חומרי החיטוי במערכת, המהלכים המקדימים שיבוצעו במערכת המים לפני ביצוע החיטוי עצמו, המהלכים שיבוצעו לאחר ביצוע החיטוי על מנת לוודא את איכות המים – כל אלה הן דוגמאות להבדלים שיכולים להתקיים בין מקרים שונים של חיטוי מערכות מים.

חיטוי מאגרי מים

על אף שהזיהום שנתפס כשכיח ביותר והסביר ביותר במאגרי מים הוא זיהום בקטריאלי, בפועל יכולים מאגרי מים לסבול באותה המידה ואולי אפילו יותר, מזיהומים כימיים שאיתם צריך לדעת גם להתמודד. מאגרי מים יכולים לסבול מזיהום בקטריאלי כתוצאה מהיווצרות מושבות חיידקים באזורים שונים של המים, ובתנאים הנכונים שמתקיימים בעיקר במאגרי מים עומדים, יכולות מושבות אלה להתפשט בכל רחבי המאגר בתוך זמן קצר ולהיתפס אל דפנות המאגר באופן שיקשה על סילוק הזיהום בהמשך הדרך. מאגרי מים יכולים לסבול גם מזיהום כימי כתוצאה מחומרים שונים המגיעים עם זרם המים ושוקעים בתוך המאגר לאורך זמן, תוך שהם נצמדים אל דפנות המאגר ויוצרים משקעי זיהום של ממש.

שלבים בחיטוי מאגר מים

התהליך של חיטוי מאגרי מים מתחיל בריקון המאגר ממים וריקון כל מערכת המים המיידית שמקיפה את המאגר. לאחר בידוד המאגר ממערכת המים ההיקפית מבוצע ניקיון של דפנות המאגר. ניקיון זה יכול להתבצע באמצעות מברשות ברזל קשיחות או באמצעות אמצעי שטיפה בלחץ גבוה מאוד, אמצעי המסה המבוססים על קיטור וכן הלאה, הכל בהתאם לגודל המאגר, מבנה המאגר והנגישות לדופן הפנימית של המאגר. המטרה היא להסיר מדופן המאגר כל סימן וזכר לזיהום ולהבטיח שמשטח הדופן הפנימית של המאגר הוא נקי לחלוטין ואינו מכוסה במשקעים שיכולים להוות מוקדים להיווצרות זיהומים בקטריאליים או כימיים.

לאחר ניקיון המאגר מבוצעת בדיקת איטום על מנת לוודא שלא קיימות נקודות בהן יכולים להיווצר זיהומים שונים או שדרכן יכולים לחדור זיהומים אל המאגר עצמו. לאחר מכן מתחיל תהליך החיטוי עצמו, ובמקרה זה ניתן ליישם פרוצדורות של מילוי המאגר עם תערובת של מים עם חומר חיטוי במינון הנדרש לפרק הזמן הנדרש, או לחילופין מעבר פיזי על דפנות המאגר לשם מריחת חומר חיטוי בכל נקודה ונקודה. גם במקרה זה, הטכניקה תלויה בסוג המאגר, הגודל שלו והנגישות אל דופן המאגר.

לבסוף, מבוצעת שטיפה יסודית של המאגר על מנת להבטיח שלא נותרו שיירי זיהום בתוך המאגר וכן שלא נותרו שיירי חומר חיטוי שיכול גם הוא לסכן את המשתמשים במים באותה המידה. לאחר שהמאגר נשטף באופן יסודי, מבוצעת בדיקת איכות למים על מנת לוודא כי לא ניתן עוד לזהות במים כל סימן לזיהום כלשהו ו/או לשאריות חומר חיטוי.

ניקוי צנרת מים ביתית

לו הייתם רואים את צנרת המים הביתית שלכם מבפנים, ייתכן שלא הייתם ממש אוהבים את מה שאתם רואים, בעיקר לאור משקעי החלודה שמצטברים בתוכה. יחד עם זאת, מאחר ומדובר במערכת סגורה לחלוטין ללא מגע לאוויר הפתוח, למשקעים הללו אין כל השפעה או משמעות על איכות המים, למעט השפעה מסוימת על טעם המים. אחרי שאמרנו את זה, כל מקרה שבו אנחנו למעשה מפסיקים את לחץ המים הקבוע בצנרת המים ומאפשרים לאוויר לחדור פנימה, יכול להוביל למצב שבו עלול להיווצר זיהום בתוך צנרת המים. על כן, אם ערכתם שיפוץ לאחרונה בבית, אם הפסקתם את זרם המים לזמן לא קצר, אם סבלתם לאחרונה מהפסקות מים חוזרות ונשנות, ייתכן מאוד שאתם זקוקים לתהליך ניקוי צנרת מים ביתית, איתור נזילות מים זהו גם שירות שאנו מציעים..

ניקוי צנרת מים ביתית הוא תהליך שיכול לכלול גם אלמנט של חיטוי אך לא בהכרח. ככלל, המטרה של תהליך כזה היא לנקות את הצנרת הביתית ממשקעים כימיים כמו חלודה, מתכות כבדות, גרגרי חול ואבק וכדומה. ניקוי זה מבוצע על ידי סגירת מערכת המים הביתית ובידודה ממערכת המים המרכזית תחילה. לאחר מכן מבוצעת הזרמה של מים בעוצמה גבוהה במיוחד בליווי חומרים מיוחדים שמיועדים להמס משקעי חלודה, אבנית וכדומה וכאמור על פי הצורך, גם בליווי חומרי חיטוי כדוגמת כלור או אוזון. לבסוף, מבוצעת שטיפה יסודית של הצנרת בלחץ גבוה ורק לאחר שבדיקת איכות מראה כי הצנרת נקייה ומטוהרת מכל גורם זר, מבוצע חיבור מחדש של מערכת המים הביתית למערכת המים הראשית והפעלתה כרגיל.

חיטוי מים לטופס 4

אחת הסיטואציה בהן אתם עשויים להידרש לביצוע חיטוי במערכות המים בביתכם היא הסיטואציה של הגשת בקשה לטופס 4. טופס 4 הוא טופס שמופק על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והוא מהווה למעשה את אישור האכלוס עבור הנכס. על פי חוק, נכס שלא הופק עבורו טופס 4, הוא אסור לאכלוס ולא ניתן לחבר אותו לתשתיות החשמל והמים על  פי חוק. במסגרת התהליך של אישור בקשת טופס 4, יכולה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לדרוש מבעלי הנכס לבצע חיטוי מים לטופס 4.

המדובר בבקשה שגרתית שמיועדת להבטיח שצנרת המים במבנה אינה סובלת מזיהומים שנוצרו בתוכה לאורך תהליך הבנייה. חשוב להבין שלאורך תהליך הבנייה כולו, צנרת המים של הדירה עומדת כשהיא חשופה לגמרי לחדירת גורמים מזהמים מהאוויר, ולאלו יש מספיק זמן להשתקע בתוך הצנרת ולהתרבות בתוכה. אלו יכולים להיות חיידקים זעירים ובלתי נראים, אבל גם מקקים, חרקים ומזהמים כימיים וגושניים כמו עפר, אבק, חול, חומרי בנייה וכדומה.

הנחיות משרד הבריאות לחיטוי מים

חיטוי מים לטופס 4 הוא הליך שמיועד להבטיח כי כל צנרת המים וכל הרכיבים המחוברים אליה עברו תהליך של ניקוי יסודי וחיטוי יסודי מפני זיהום, כך שהשימוש במים באותה דירה הוא בטוח לחלוטין. על אף שמדובר לכאורה במטלה שהוועדה המקומית מטילה עליכם, אתם בהחלט יכולים להעריך את החשיבות של חיטוי מים לטופס 4 ולהבין גם מדוע מאלצים אתכם לבצע אותו לפני שתקבלו את האישור לאכלס את הדירה החדשה.

חיטוי צנרת מים

חיטוי צנרת מים הוא הליך נוסף של עולם חיטוי מערכות מים והוא כמובן מבוצע הן במגזר הפרטי והן במגזר העסקי והתעשייתי. בדומה לניקוי צנרת מים, חיטוי צנרת מים הוא הליך שמתמקד בעיקר בצורך לטהר את מערכת המים מנוכחות של מזהמים בקטריאליים. המשמעות היא שבהליך של חיטוי צנרת מים לא יושקע רוב המאמץ בניקוי דפנות הצנרת הפנימיות מהחלודה שהצטברה עליהן לאורך השנים, אלא דווקא בהסרת זיהומים בקטריאליים והסרת אלמנטים בתוך הצנרת שיכולים להוות בסיס להתהוות זיהומים כאלה בעתיד.

יחד עם זאת, חשוב להבין שגם זיהומים בקטריאליים במערכות מים יכולים לנבוע מזיהום שחודר למערכת המים בתצורה כימית, ורק לאחר מכן הופך לזיהום בקטריאלי. כך למשל, חדירה של מי ביוב אל מערכת המים יכולה להוביל בסופו של דבר לזיהום בקטריאלי מסוכן, על אף שלכאורה הזיהום הראשוני הוא זיהום כימי. על כן, במסגרת התהליך של חיטוי צנרת מים מבוצעים הליכים המיועדים להסיר גם מזהמים כימיים ומשקעים מזהמים שהצטברו על גבי הדפנות הפנימיות של הצנרת.

חיטוי מאגרי מים בבניין

כמה עולה חיטוי מערכות מים?

חיטוי מערכות מים הוא תחום מאוד מגוון וורסטילי, ולכן יכול להשתנות מאוד ממקרה למקרה. חיטוי קווי ייצור במפעלי תעשייה הוא הליך שונה לחלוטין מחיטוי צנרת מים ביתית בבית פרטי, שגם הוא הליך שונה מאוד מחיטוי צנרת מים בבניין משותף. חיטוי מאגרי מים שונה מחיטוי צנרת מים, וחיטוי צנרת מים לטופס 4 גם הוא שונה מחיטוי צנרת מים פעילה. במה זה שונה – זה שונה בפעולות ההכנה שיש לבצע לקראת החיטוי, בהסתברות להתקלות בפגמים במערכת המים עצמה ובצורך לתקן אותם על מנת להשיג את מטרות החיטוי, במורכבות הנגישות לאלמנטים השונים במערכת, בגודל המערכת שיש לחטא ובעוד שורה של פרמטרים.

תהליך החיטוי יכול להשתנות כמובן גם על פי נסיבות הזיהום במקרה הספציפי. במערכות גדולות שבהן נראה כי הזיהום חדר באופן עמוק אל תוך המערכת ייתכן שיידרש הליך ארוך ומורכב יותר על מנת להבטיח שהזיהום מוסר לחלוטין מן המערכת, לעומת מקרה בו מדובר בחשש לזיהום או בתחזוקה שוטפת שמיועדת למנוע היווצרות זיהום. בכל אחד מן המקרים הללו התמחור עבור שירות החיטוי יהיה שונה.

כמו כן, שימו לב שעלות החיטוי משתנה גם בהתאם לאיש המקצוע שאתם מביאים לביצוע המשימה. ככלל, חיטוי מערכות מים חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע שהוסמכו לעניין ופועלים ברישיון. נותני שירות קיקיוניים ידרשו בדרך כלל מחיר נמוך הרבה יותר, אך במקרה הטוב השירות שלהם יהיה פחות ערך ובמקרה הרע אף יסכן את המשתמשים במערכת המים. על כן, חשוב לוודא שאתם מזמינים אנשי מקצוע מוסמכים גם אם זה יעלה לכם טיפה יותר.

חיטוי צנרת מים

חיטוי צנרת מים, חיטוי מאגרי מים, חיטוי מערכות מים – כל אלה הם שירותים שהאדם הסביר נדרש אליהם אולי פעם או פעמיים במהלך חייו, אך דווקא במקרים האלה חשוב מאוד שהוא ידע לקבל את ההחלטות הנכונות על מנת להבטיח את בריאותם של המשתמשים במים. חשוב מאוד שאת החיטוי יבצע איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה ורישוי מתאים, וכן כדאי לוודא שלאיש המקצוע הנבחר יש ניסיון בביצוע משימת החיטוי הספציפית. כך למשל, ישנם אנשי מקצוע המתמחים בחיטוי מאגרי מים בענף החקלאות ובמפעלי מזון ומשקאות, בעוד אנשי מקצוע אחרים מתמחים יותר בחיטוי מערכות מים ביתיות, חיטוי צנרת ביתית וכדומה. על אף שעקרונות החיטוי אינם משתנים בין מקרה למקרה, הפרוצדורות יכולות להשתנות מאוד, כלי העבודה וחומרי חיטוי יכולים להיות שונים והדגשים לאורך התהליך יכולים להיות שונים ברמה כזאת שדורשת היכרות מקדימה של איש המקצוע המבצע את המשימה עם כל אתגרי המשימה האופייניים לה.

צרו עימנו קשר

תוכן עניינים

צרו עימנו קשר

מזהמים במים

אנחנו חשופים באופן קבוע לזיהומי מים. השאלה היא איזה סוגים של זיהומים קיימים? מיקרואורגניזמים: בעיקר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!