חלודה במים

אל תקחו סיכונים מיותרים! טיהור מים מקצועי במחיר הנמוך ביותר בישראל!

אז קודם כל נתחיל בשאלה, מה היא חלודה? חלודה היא בעצם ברזל שעבר תהליך של חמצון בנוכחותם של מים וחמצן, שקיימים תמיד באוויר שאנחנו נושמים, חלודה היא אינה השם לכלל המתכות שעברו תהליך חמצון שכזה, בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב כאשר הם רואים מתכת שצבעה הפך חום-אדמדם, אלא רק לתהליך החמצון שעובר היסוד ברזל שהופך לתחמוצת ברזל, הברזל שהוא המתכת הכי נפוצה על פני כדור הארץ ובין היסודות שמאפיינים את העולם המודרני, הוא זול יחסית ומתאפיין בעמידות גבוהה מאוד וחוזק מכני, תכונות אלה הפכו אותו כפי שציינתי ליסוד חשוב מאוד בעולם המודרני, הוא משמש בין היתר לבניית ספינות, מכוניות, גשרים ועוד רבים. תהליך החמצון שנקרא בלעז "קורוזיה" או שיתוך בעברית הוא כולל לכלל המתכות, כאשר ישנם מתכות שמתחמצנות בקלות כמו ברזל, מתכות אחרות לעומת זאת מקיימות תהליך אשר מונע את החמצון שלהן, תהליך זה נקרא בלעז "פסיבציה" עצמית ובעברית מניעת התחמצנות, התהליך בעצם גורם לשכבה החיצונית ביותר של המתכת שכבר התחמצן כתוצאה ממגע עם האוויר המלא בחמצן ומים להפוך לשכבת ההגנה של שאר המתכת, התהליך מתאפשר הודות לתכונות המכניות של המתכות המחומצנות שחלקן חזקות יחסית ואינן מתקלפות,  תהליך זה לא קורה בברזל כי שהוא מחליד הוא הופך לחומר מתקלף וחלש שחושף את שאר הברזל לאוויר, כך נוצרת תגובת שרשרת ש"אוכלת" את הברזל מבחוץ פנימה עד שכולו מחליד ומתפורר. התהליך הכימי עצמו שגורם לחמצון הוא ריאקציית חמצון-חיזור, אשר במהלכו אטום או כמה אטומים בעצם לוקחים אלקטרונים של אטומים אחרים. התהליך נגרם הודות להפרשים בין פוטנציאלי חיזור שקיימים בין כל אטום ואטום בטבע, כאשר שני אטומים יוצרים מגע, האטום בעל הפוטנציאל הנמוך יעביר אלקטרונים לאטום בעל הפוטנציאל הגבוהה.

תופעת החמצון במתכות גורמת לסכנה רבה בכל דבר אשר מתבסס על ברזל ומתכות אחרות, כל מבנה שמכיל מתכות נמצא בסכנה של קריסה, כל מוצר שמבוסס על ברזל צפוי להתקלקל או להרס. אין מה לדאוג ישנם מספר דרכים להתמודד עם החלודה ותהליך החמצון של מתכות שאפרט כאן.

קרה לכם פעם שפתחתם את הברז וזרמו ממנו מים בצבע אדמדם, זוהי תופעה של חלודה במים והיא קוראת בעיקר לאחר שמים שהו בצנרת תקופה ארוכה ללא תחלופה וזרימה

דרכי התמודדות והגנה מחלודה

אז ראינו איך החלודה מופיעה ולמה, מה ההשלכות שלה וכעת ניגש לפתרונות הקיימים לבעיה הזאת. בראש ובראשונה הפתרון הפשוט ביותר הוא לבחור במתכות שאינם מתחמצנות כמו הברזל או שתהליך החמצון בהן לא גורם לנזק כפי שנגרם בברזל, הבעיה עם הפתרון הזה הוא כסף. הברזל מצוי בשפע בטבע והוא זול מאוד במיוחד בהשוואה למתכות שחזקות בפני חמצון כמו טיטניום, אז מה ניתן לעשות אתם ודאי שואלים. ישנם כיום פתרונות זולים ונהדרים לבעיית החלודה של הברזל ואתם אציג כאן: הדרך הזולה ביותר הוא לצפות את הברזל בשמן, השמן כידוע דוחה מים וכך בעצם יוצר שכבת הגנה שמונעת מהמים והחמצן להגיע לפני השטח של הברזל ולמנוע את החמצון שלו, השיטה זולה כפי שאמרתי אך לה חסרון ברור, כדי שהשיטה תהיה אפקטיבית צריך לתחזק ולצבוע את הברזל באופן קבוע כדי למנוע את התקלפות צבע השמן, אותו השמן שמונע את ההחלדה. ישנן שיטות דומות המתבססות על השיטה של מניעת התנאים הדרושים להיווצרות חלודה, שיטות אלה נקראות פסיביות.

חלודה במים היא תופעה שממש אין סיבה לפחד ממנה, היא לא מאוד מסוכנת לבריאות וברוב המקרים מדובר בטיפול פשוט ולא יקר שיפתור אותה.

שיטת הגנה נוספת היא השיטה הקתודית, היא מנצלת את התהליך הכימי שגורם לחלודה להיווצר (ריאקציית חמצון-חיזור), בעצם היא מנצלת את העובדה שחומרים בעלי פוטנציאל חיזור שונה יעבירו אלקטרונים מהחומר בעל הפוטנציאל הנמוך לגבוהה. השיטה פועלת על ידי הצמדת מתכת בעלת פוטנציאל חיזור נמוך יותר לברזל, כאשר הברזל מתחמצן כתוצאה מהמגע עם האוויר הוא מאבד אלקטרונים אך בעצם הוא משלים את האלקטרונים החסרים מהמתכת בעלת הפוטנציאל חיזור הנמוך יותר, למעשה השיטה גורמת למתכת שמצמידים לברזל להתחמצן על פני הברזל עצמו. השיטה ממומשת בעיקר בהגנה על שלדי ספינות וצינורות ברזל.

שיטה נוספת היא עיבוד הברזל לכדי חומר שונה על ידי הוספת חומרים אחרים, פחמן למשל ליצירת פלדה שהיא מתכת חזקה יותר אך אינו מוגן בפני החמצון, לעומת זאת שילוב של הברזל עם מתכות כמו ניקל או כרום ייצרו מתכת חדשה שאנחנו מכירים בפני נירוסטה או פלדת אל-חלד, ממתכת זאת עושים את רוב כלי המטבח כמו סירים, מחבתות וסכו"ם. כפי ששם המתכת מציין היא עמידה מאוד בפני תהליך השיתוך אך מחירה גבוהה בהתאם.

בזכות פתרונות אלה ועוד הברזל שמר על מעמדו כמתכת הכי נפוצה בשימוש בתעשייה וכנראה שכך ישאר.

חלודה היא בעצם ברזל שעבר תהליך של חמצון בנוכחותם של מים וחמצן, שקיימים תמיד באוויר שאנחנו נושמים, חלודה היא אינה השם לכלל המתכות שעברו תהליך חמצון

חלודה במים

קרה לכם פעם שפתחתם את הברז וזרמו ממנו מים בצבע אדמדם, זוהי תופעה של חלודה במים והיא קוראת בעיקר לאחר שמים שהו בצנרת תקופה ארוכה ללא תחלופה וזרימה. התופעה הזאת שכיחה יותר בצנרות ישנות והיא מתאפיינת בצבע המים כפי שציינתי ובטעם משונה למים.

בניגוד למה שאנשים מיד חושבים מים שנושאים חלודה לא מאוד מסוכנת לבריאות, כל עוד מדובר בכמות קטנה שנצרכה. כדי לפתור את הבעיה לרוב רק תצטרכו לתת למים לזרום עד שיחלוף צבעם האדמדם, במקרה שהבעיה חוזרת על עצמה יש לברר ולפתור את מקור הבעיה במהירות. הבעיה יכולה להגרם ממספר גורמים, ייתכן שצינורות הצנרת פגומים ובלויים, בעיה שאם לא נפתור תוכל לגרום בסוף לבעיה בכל מערכת הצנרת. עוד סיבה הגיונית לתופעה הזאת היא חדירה של מזהמים מבחוץ אל מחזור המים.

פתרון פשוט להסרת החלודה מהמים הוא התקנת מסנן לברז הראשי, המסנן דואג לסלק חלודה ואבנית ממחזור המים ולזרימת מים נקיים ובריאים לשימוש.

לסיכום, חלודה במים היא תופעה שממש אין סיבה לפחד ממנה, היא לא מאוד מסוכנת לבריאות וברוב המקרים מדובר בטיפול פשוט ולא יקר שיפתור אותה.

צרו עימנו קשר

תוכן עניינים

צרו עימנו קשר

מזהמים במים

אנחנו חשופים באופן קבוע לזיהומי מים. השאלה היא איזה סוגים של זיהומים קיימים? מיקרואורגניזמים: בעיקר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!