חיטוי מאגר מים

אל תקחו סיכונים מיותרים! טיהור מים מקצועי במחיר הנמוך ביותר בישראל!

חיטוי מאגר מים מבטיח שהמים הזורמים מהמאגר לקווי המים שלנו יהיו נקיים, טהורים, צלולים ואיכותיים. המים הזורמים בקווי המים משמשים אותנו לפעילויות בסיסיות כמו רחצה, בישול ושתייה ולכן חשוב שהם יהיו נקיים. מהו חיטוי מאגר מים ומתי יש לבצע חיטוי כזה? המאמר הבא הוא בשבילכם.

כיצד נבצע חיטוי מאגר מים?

חיטוי מאגר מים הוא תהליך שכולל מספר שלבים-

ניקוי מאגר המים - בשלב זה מתבצע חיטוי מלא ויסודי למאגר המים, החיטוי נעשה באמצעות שימוש בסודיום היפוכלוריט.

שלב ראשון- שלב הכנה

בשלב הראשון יש להכין את המאגר לקראת ניקוי וחיטוי. לשם כך יש לסגור את צינורות הכניסה והיציאה של המים למאגר לחלוטין. לאחר שהצינורות סגורים, חשוב לוודא שאין במים גורמים שעלולים לגרום לסתימות בצנרת. במידה שהכל תקין, יש לרוקן את המאגר ממים וממשקעים. את פעולת הריקון נבצע על ידי צינור ניקוז או משאבה, לפי הצורך. לאחר שהמאגר מרוקן ממים חשוב מאוד לבדוק שלא קיימים בו כשלים או בעיות כמו בניקוז, בחיבורים וכדומה. שימו לב שאם קיימים כשלים ובעיות יש לטפל בהם לפני הניקוי והחיטוי ולאחר התיקון חשוב מאוד לצבוע ולאטום את המאגר כראוי. לאחר שהמאגר מתוקן, צבוע ואטום יש לנקות את כל האביזרים שלו ואת חלקו הפנימי. חשוב מאוד להוציא את כל החפצים הזרים שנמצאים במאגר, במידה שיש כאלה.

חיטוי מאגר מים מבטיח שהמים הזורמים מהמאגר לקווי המים שלנו יהיו נקיים, טהורים, צלולים ואיכותיים. המים הזורמים בקווי המים משמשים אותנו לפעילויות בסיסיות כמו רחצה

שלב שני- שלב הניקוי

על מנת לנקות את המאגר יש להשתמש במברשות קשות ובזרם מים בלחץ גבוה. הניקוי הוא ניקוי ראשוני ותפקידו לנקות את הקירות, הרצפה והתקרה של מאגר המים על מנת להסיר אבנית שהצטברה או חלודה ומזהמים אחרים. לאחר שקרצפנו את חלקי המאגר, יש לשטוף אותו עד שמי הניקוז נראים צלולים לגמרי. לבסוף יש לשטוף ולנקז את צנרת היציאה של המאגר ולרוקן אותו שוב.

, חיטוי וניקוי מאגרי מים הוא תהליך מורכב. זה כרוך בהמון שלבים שצריך להקפיד עליהם כדי להגיע לתוצאה הרצויה

שלב שלישי- שלב החיטוי

יש שלוש שיטות מרכזיות לביצוע חיטוי מאגרי מים בבניין-

 • פיזור כלור- השיטה הראשונה היא לפזר על ידי ריסוס או על ידי מריחה כלור במאגר המים. את הכלור נרסס או נמרח על הקירות של מאגר המים בבניין ונמתין כחצי שעה, על מנת שהחומר ישפיע. לאחר חצי שעה יש לשטוף את המאגר ולמלא אותו במי רשת לאספקה.
 • כלור במילוי הדרגתי- השיטה השנייה היא למלא את מאגר המים בכ-5% מהנפח שלו בתמיסת כלור. לאחר מילוי המאגר בכלור יש להמתין כשש שעות. לאחר ההמתנה, יש למלא את המאגר במי רשת עד מפלס הגלישה. חשוב לשמור שריכוז הכלור לא יהיה נמוך מ-3 מג"ל.
 • קיטור- השיטה השנייה לחיטוי מאגרי מים בבניין היא חיטוי על ידי קיטור. חיטוי זה מתבצע בזכות החום והלחץ של הקיטור. כאשר מדובר במאגרי מים קטנים יחסית ניתן להוסיף למי הקיטור גם חומר חיטוי מתאים. לאחר מכן, יש להתיז כלור על רצפת המאגר ולהמתין כחצי שעה. לאחר חצי שעה, יש למלא את המאגר במי רשת עד לגובה נמוך של בין עשרה לעשרים סנטימטרים ולאחר מכן לרוקן אותו. לאחר הריקון נמלא שוב את המאגר עד מפלס הגלישה במי רשת. חשוב לוודא שריכוז הכלור לא יהיה נמוך מ-0.3 מג"ל.

 

מתי נבצע חיטוי מאגר מים?

ישנם מספר מקרים בולטים בהם יהיה צורך לבצע חיטוי מאגר מים-

 • ניקיון שגרתי- אחת לתקופה, חשוב מאוד לנקות את מאגרי המים. שימו לב שכל מאגר מים מצריך חיטוי במשך זמן אחר. את מאגרי המים בבניין ובריכות עם מים מהמוביל הארצי יש להעביר חיטוי אחת לשנה. בריכות מים מותפלים יש להעביר חיטוי אחת לשנתיים. כאשר מדובר במאגרי מים גדולים מאוד יש להעביר אותם חיטוי בדרך כלל כל חמש שנים, כאשר כל שנה יש לשלוח צילומים ודגימות של המים במאגר לרשות הבריאות.
 • חדירת זיהום- במידה שחודר זיהום למאגר המים חשוב מאוד לבצע חיטוי של המאגר מהר ככל הניתן. כמובן שפעולות החיטוי יהיו תלויות ברמת הזיהום של מאגר המים. יכולים לחדור זיהומים שונים כמו זיהומים מיקרוביאליים או ימשושים ועוד.
 • פעילויות תחזוקה- כאשר מבצעים פעילויות תחזוקה במערכת המים מומלץ לחטא את המערכת לאחר מכן. הסיבה לכך היא שכל פעם בה פותחים את מערכת המים, עלולים לחדור למערכת זיהומים. לכן, מומלץ לפני שמחברים את המערכת מחדש להזמין חברה מקצועית שתבצע חיטוי של מערכת המים.
 • שינוי ייעוד מאגר המים- במידה שהמים במאגר המים לא שימשו לשתייה אך כעת רוצים לשנות את הייעוד שלהם ולהפוך אותם לראויים לשתייה, חשוב מאוד לבצע חיטוי של מאגר המים לכך. לאחר החיטוי יהיה צורך לקבל אישור מרשות הבריאות לפני השימוש במים לייעודם החדש.
 • התקנת מערכת מים חדשה- כאשר מתקינים מערכת מים חדשה צריך להעביר את המערכת חיטוי. החיטוי נועד למנוע זיהומים במים, התפתחות של חיידקים ועוד. בסוף תהליך החיטוי תקבלו אישור אספקת מים.

 

חיטוי מאגר מים ודרישות משרד הבריאות

למשרד הבריאות יש מספר דרישות בחיטוי מאגרי מים.

 • חשוב מאוד לנסות לא להרכיב ציוד בתוך גוף המים עצמו על מנת למנוע זיהומים. יש מקרים בהם יהיה הכרחי להרכיב את הציוד בתוך גוף המים ואז חשוב לעשות זאת כך שיהיה ניתן להוציא את הציוד בלי שאדם ייגע במים. כמובן שהציוד חייב לעבור חיטוי על ידי או בנוכחות אדם המוסמך לכך.
 • במידה שאתם מעוניינים להשתמש בחומר חיטוי שונה מאשר כלור או כלור גבישי, יש לקבל אישור ממשרד הבריאות לכך.
 • חשוב מאוד להודיע לצרכני המים במידה שיש צורך לעצור את אספקת המים.

לסיכום,

המים הנמצאים במאגרי המים זורמים לצנרות המים שלנו ומשמשים אותנו לפעילות היום יום שלנו. חשוב מאוד שנשתמש במים נקיים ולא מזוהמים. מים מזוהמים עלולים לסכן את הבריאות שלנו ולכן אין להקל בחשיבות של חיטויים. חיטוי מאגר מים צריך להתבצע על ידי אנשי מקצוע המוסמכים לכך, שיודעים את הנהלים ויבצעו את העבודה כהלכה.

צרו עימנו קשר

תוכן עניינים

צרו עימנו קשר

מזהמים במים

אנחנו חשופים באופן קבוע לזיהומי מים. השאלה היא איזה סוגים של זיהומים קיימים? מיקרואורגניזמים: בעיקר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו!