מי השתייה בישראל נחשבים למים ברמת איכות גבוהה מאוד, רמת האיכות של המים בישראל גבוה כל כך בשל עבודות התשתית ובשל הפעולות הנעשות לחיטוי מאגרי המים בישראל, פעולות אלו הן הסיבה  לכך שהמים המגיעים לאוכלוסייה בישראל הם בעלי איכות גבוהה, ראויים לשתייה ואין חשש כי המים יהיו מזוהמים ומסוכנים לשתייה.

משרד הבריאות של מדינת ישראל החליט על מספר תקנות והוראות הקובעות האם מים הם איכותיים וראויים לשתייה, תקנות אלה נקבעו כדי שהאוכלוסייה הישראלית תוכל להנות ממים ברמת איכות גבוהה וכדי שהאוכלוסייה הישראלית תוכל לשתות מים ללא חשש שהם מכילים מזהמים וחיידקים.

התקנות הללו הן בעלות קשר ישיר לשימוש הנעשה במאגרי מים, לצורת הטיפול בהם ולאחזקה שלהם לאורך זמן רב, מאגר מים שלא יעמוד בתקנות לא יורשה לספק מים לאוכלוסייה הישראלית. אחת התקנות העיקריות והחשובות ביותר של משרד הבריאות לגבי מאגרי מים קובעת כי כל מאגר מים מחויב לעבור חיטוי בהתאם למועד שנקבע מראש, חיטוי המים נעשה באופן מקצועי ויסודי כדי להבטיח שהמים אכן יהיו ראויים לשתייה, כדי להבטיח שהמים לא יכילו חיידקים ומזהמים שונים כאשר הם מגיעים לאוכלוסייה.

למה צריכים לבצע חיטוי למאגרי מים?

פעולת החיטוי של מאגרי המים מבטיחה כי המים אשר יגיעו לאוכלוסייה הישראלית יהיו ראויים לשתייה ולשימוש.

כל מאגר מים בישראל מכיל כמות גדולה של מים עומדים, כתוצאה מכך יכולים להתפתח חיידקים שונים בתוך המים מכיוון שלא מתקיימת תחלופה של מים, חומרים אשר נמצאים במים עשויים לזהם אותם עד כדי כך שהמים יהיו מסוכנים מאוד לשימוש.

נקבע בחוק כי יש חובה לבצע חיטוי למאגר מים לפי מועד שנקבע מראש, אי עמידה בהוראה זו עשויה לגרום להתפתחות של חיידקים ומזהמים שונים במים ובסופו של דבר המים יהוו סכנה גדולה לאוכלוסייה.

קיימת החובה לוודא כי כל מאגר מים מתוחזק באופן שוטף לאורך כל ימות השנה, יש לוודא כי מאגר המים מטופל על ידי אנשי מקצוע מומחים לניקוי מאגרי מים, נוסף על כך חשוב לוודא כי מאגרי המים השונים מאובטחים מפני פולשים אשר עשויים לזהם את מאגר המים בכוונה.

סוג מאגר המים קובע כל כמה זמן יהיה צורך בחיטוי מאגר המים, קיימים מאגרי מים אשר צריכים לעבור חיטוי אחת לשנה, קיימים מאגרי מים אשר צריכים לעבור חיטוי אחת לשנתיים. יתרה מכך, בעת עבודות התחזוקה למאגר המים חשוב לוודא כי מבצעים חיטוי גם למערכות המים השונות לפני שמחברים אותם מחדש.

ניקוי  מאגר המים - בשלב זה מתבצע חיטוי מלא ויסודי למאגר המים, החיטוי נעשה באמצעות שימוש בסודיום היפוכלוריט.
 

חיידק הליגיונלה

חיידק הליגיונלה הוא חיידק שיכול להימצא במי שתייה במידה והם לא עברו חיטוי, סביבתו הטבעית של חיידק הליגיונלה היא מים חמים, ניתן למצוא אותו במקומות שונים כמו למשל: מגדלי קירור, מערכות מיזוג אוויר של בניינים, מערכות צנרת ועוד.

המקומות בהן חיידק הליגיונלה נפוץ ביותר הם: אוניות, סאונות, בתי מלון ומגדלי קירור.

חיידק הליגיונלה לא יכול לשרוד מעל שתי דקות בטמפרטורת מים העומדת על 66 מעלות צלזיוס, בטווח מעלות של 70 – 80 מעלות צלזיוס החיידק מת במקום. לא ניתן לומר כי חיידק הליגיונלה מת בטווח המעלות הזה באופן וודאי, במערכות של צנרות מים חיידק הליגיונלה יכול לשרוד גם ב-80 מעלות צלזיוס, זאת בזכות היכולת שלו להתחבא בין מושבות של חיידקים הקיימים במשקעים של חלודה וגיר, ניתן למצוא מושבות חיידקים כאלו בתוך צינורות של מערכות מים.

מושבות החיידקים הללו עוזרות לחיידק הליגיונלה בכך שהן מסייעות לו לווסת את טמפרטורת המים וכך הוא מצליח לשרוד גם בתנאי קיצון.

חיידק הליגיונלה פוגע בבני אדם דרך מערכת הנשימה כאשר הם שותים מים מזוהמים.

מי יכול לבצע חיטוי למאגר מים?

ניקוי וחיטוי של מאגר מים יכול להתבצע רק על ידי איש מקצוע מוסמך אשר קיבל רישיון לניקוי וחיטוי מי שתיה ממשרד הבריאות. קיים איסור בחוק על כל איש מקצוע אחר או על כל אדם אחר לבצע חיטוי למאגר מים אם אין בידו רישיון והסמכה ממשרד הבריאות, עבירה על חוק זה נחשבת לעבירה פלילית.

סוגים שונים של מאגרי מים

במדינת ישראל ניתן למצוא שלושה סוגים עיקריים של מאגרי מים:

דיגום מי שתייה

במדינת ישראל האיכות של מי השתייה מפוקחת על ידי משרד הבריאות באמצעות שימוש במגוון מדדים כימיים מיקרוביאליים שונים, בהתאם לכתוב בתקנות בריאות העם, תקנות בריאות העם מתעדכנות באופן שוטף. פעולת דיגום מים מסייעת לעקוב אחרי המרכיבים השונים של המים, מסייעת להבטיח כי האיכות והטעם של מי המים הם תקינים ומסייעת לשים לב לשינויים אשר קורים באיכות של מי השתייה.

כחלק מפעולת הדיגום נלקחת דגימת מים ממאגר המים, הדגימה נלקחת למעבדה והיא יכולה להתבצע רק על ידי דוגם מוסמך. הדיגום מתבצע בהתאם להוראות משרד הבריאות.