מתי צריך לנקות ולחטא מאגר מים?

ישנם כמה מצבים שדורשים ניקוי וחיטוי מאגרי מים, כמו למשל:

ניקיון תקופתי – בריכות שמוזנות על ידי המוביל הארצי, ומאגרים בבנייני מגורים, יש לחטא ולנקות פעם בשנה. בריכות של מים מותפלים – חלה חובה לנקותם אחת לשנתיים. כל סוג של מאגר גדול אחר מצריך ניקוי וחיטוי רק כל 5 שנים, בתנאי שמדי שנה יישלחו צילומים ודגימות לרשות הבריאות, ביחד עם הבקשה לדחיית הניקוי.

כשמתקינים מערכת מים חדשה – אחרי ההתקנה, אבל טרם קבלת אישור אספקת מים, יש לחטא ולנקות את המערכת למניעת זיהומים, טעמים וריחות לוואי במים.

בזמן פעילויות תחזוקה – כל פתיחה של מערכת המים עלולה להביא לחדירה של זיהומים. לכן, לפני שמחברים את המערכת מחדש, יש לבצע ניקוי וחיטוי של מערכות מי השתיה.

עם שינוי ייעוד מאגר המים – למשל, אם המים במערכת מעולם לא שימשו לשתייה, וכעת מבקשים להפוך אותם למי שתייה, זה ניתן לביצוע רק לאחר שמקבלים אישור מרשות הבריאות, שתלוי בניקיון ובחיטוי יסודיים.

אם חדר זיהום למאגר – יינקטו פעולות שונות של ניקוי וחיטוי בהתאם לרמת הזיהום. פעולות אלה גם תלויות בסוג מערכת המים. זיהומים יכולים להיות ימשושים, מינרלים ועוד.

מאגרי מים הם מקומות שבהם מים נאספים ומאוחסנים למטרת צריכה. הם ממוקמים בדרך כלל ליד בתים של קהילות וערים בישראל. עם הגידול במספר האנשים באופן כללי בעולם, יש צורך מוגבר לשמור על מאגרי מים אלה נקיים ובטוחים
 

מאגרי מים הם מקומות שבהם מים נאספים ומאוחסנים למטרת צריכה. הם ממוקמים בדרך כלל ליד בתים של קהילות וערים בישראל. עם הגידול במספר האנשים באופן כללי בעולם, יש צורך מוגבר לשמור על מאגרי מים אלה נקיים ובטוחים. הנה המידע על חיטוי וניקוי מאגרי מים:

מאגרי מים נוצרים לאגירת מים על מנת לספק מקור מים לשתייה נקי ובטוח. עם זאת, המאגרים עלולים להיות מזוהמים מפעילויות אנושיות כמו חקלאות, תעשייה וכרייה. יש הרבה סיבות לזיהום מהסוגים האלו. למשל, קיים סיכון גבוה לזיהום עקב פסולת תעשייתית ממפעלים או מכרות בהם נעשה שימוש בכימיקלים. מתי נצטרך חיטוי וניקוי מאגרי מים? המשיכו לקרוא.

גורמים אפשריים לזיהום במאגרי מים כוללים

בין הגורמים המזהמים הפוטנציאליים, תמצאו למשל משק חקלאי שמשתמש בדשן שעלול לחלחל למאגרי מים. כמו כן, פסולת תעשייתית היא גורם ידוע שמוביל לזיהום מאגרים ויצריך חיטוי וניקוי מאגרי מים. המזהמים במאגרי המים נגרמים בעיקר מפעילות אנושית כמו חקלאות, כרייה ותשתיות ביוב.

זיהום מים הוא נושא עולמי מרכזי שעלול לגרום לבעיות בריאות רבות. זה יכול גם להוביל למוות של חיים מימיים וצמחים. בימינו, חלק מהגורמים לזיהום מים הם כימיקלים תעשייתיים, חומרי הדברה ודשנים. כימיקלים אלו מגיעים למים דרך האדמות החקלאיות, או מקורות אחרים כגון מערכות ספיגה או מתקני טיהור שפכים. בסופו של דבר, ישנם מקורות זיהום רבים במאגרי מים. המקור הנפוץ ביותר הוא פעילות אנושית.

פסולת תעשייתית היא גורם ידוע שמוביל לזיהום מאגרים ויצריך חיטוי וניקוי מאגרי מים.

כמה דברים שכדאי לדעת על חיטוי וניקוי מאגרי מים

יש לדעת כי, ניתן לחטא מאגרי מים בעזרת כלור וחומרים ייעודיים אחרים לקטילת וירוסים, חיידקים ופסולת. לרוב, הזמן הטוב ביותר לנקות מאגר הוא בעונות יבשות. כמו כן, בד"כ אין צורך להשתמש בכימיקלים קשים בעת הניקוי של המאגר.

תהליך החיטוי הוא תהליך שמטרתו להרוג את כל צורות החיידקים העלולים לגרום למחלות כמו כולרה, טיפוס, דיזנטריה, הפטיטיס A, קדחת טיפוס ופוליו. תהליך זה נעשה באמצעות כלור או כלוראמין כדי להפוך את המים בטוחים לצריכה.

אם החלטתם להשתמש במשאבות לחץ עבור חיטוי וניקוי מאגרי מים, עשו זאת אך ורק בעזרת אנשי מקצוע

מה כולל התהליך של ניקוי וחיטוי מאגרי מים?

התהליך של חיטוי וניקוי מאגרי מים כולל הוספת כמה כימיקלים למאגר, שיגיבו עם מולקולות המים על מנת להרוג את כל החיידקים הקיימים בו. הכימיקלים המשמשים יכולים להיות נתרן היפוכלוריט (NaOCl), נתרן דיכלורו איזוק ועוד.

תהליך הניקוי והחיטוי של מאגרי מים כרוך במספר שלבים. זה מתחיל בהסרה של כל המשקעים, החלודה, הקורוזיה ושאר הפסולת מהמאגר. לאחר מכן, שאיבת עודפי מים שהצטברו במאגר לאחר הניקוי. השלב הבא הוא להוסיף כימיקלים כדי להרוג את כל החיידקים במים. השלב האחרון הוא שאיבת כל המים שנאספו במהלך התהליך. במילים אחרות, ניקוי וחיטוי מאגרי מים הוא תהליך הכולל היפטרות מכל חיידק, וירוס או מזהמים אחרים שעלולים להימצא במים.

מה הכי חשוב בתהליך של חיטוי וניקוי מאגרי מים?

בכל הנוגע לניקוי מאגרי מים, הדבר החשוב ביותר הוא לפנות את הפסולת מתחתית המאגר. זה נעשה על ידי שימוש במשאבה שמווספת לתוכה מינון מתאים של כלור. הלחץ במשאבות אלו הוא שעוזר בפינוי הפסולת מתחתית המאגר.

הגורם החשוב ביותר בתהליך זה הוא רמת הזיהום שכבר התרחש במאגר. על מנת להבטיח שלא יהיה זיהום נוסף, חשוב לוודא שאין זיהומים במאגר לפני שמתחילים לנקות אותו. לאחר מכן נשאבים מים דרך מסנן, שמסיר את כל החלקיקים שבאו במגע עם מים. לבסוף, כלור מוזרם למערכת כדי להרוג את הפתוגניים והחיידקים שנותרו לפני שיוכלו לגרום נזק. במובן זה, חיטוי וניקוי מאגרי מים הוא תהליך מורכב. זה כרוך בהמון שלבים שצריך להקפיד עליהם כדי להגיע לתוצאה הרצויה. שלבים אלו כוללים משאבות לחץ, כלור, פינוי פסולת מתחתית המאגר והוספת מינון מתאים.

כמה כלור יש להוסיף לאחר חיטוי וניקוי מאגרי מים?

ישנן מספר דרכים לקבוע כמה כלור יש להוסיף למאגר המים לאחר חיטוי וניקויו, כאשר כל מקרה לגופו. במילים אחרות, המינון של הכלור משתנה ממאגר למאגר. אחת הדרכים היא להשתמש ב- כלורינטור, שהוא מכשיר אוטומטי שיכול לזהות ולהתאים את כמות הכלור במאגר. דרך נוספת היא להשתמש בכלור ידני, אותו ניתן למלא בכלור נוזלי או אבקת כלור ולאחר מכן להוסיף אותו למאגר באופן ידני.

כלור הוא חומר חיטוי נפוץ בשימוש במאגרי מים. חשוב להוסיף כלור בכמות הנכונה כדי להבטיח שהוא יהרוג את כל החיידקים והנגיפים. כמות הכלור הדרושה כדי להרוג את כל החיידקים והנגיפים תלויה בכמה זמן מאגר המים היה מזוהם וכן בגודל של המאגר. אם אין סימני זיהום קשים, אז 1 מיליגרם לליטר אמור להספיק ברוב המקרים. אם יש סימני זיהום מהותיים, יש להוסיף 3 מיליגרם לליטר בחלק מהמקרים. חשוב לציין כי, אין להוסיף בעצמכם כלור מאגרי מים! משימה זו מתבצעת רק על ידי אנשי מקצוע מוסמכים בתחום.

עם הגידול במספר האנשים באופן כללי בעולם, יש צורך מוגבר לשמור על מאגרי מים אלה נקיים ובטוחים. הנה המידע על חיטוי וניקוי מאגרי מים

מדוע לא להוסיף בעצמי כלור למאגר המים?

כלור הוא כימיקל חזק רעיל, שעלול לגרום לבעיות בריאות קשות אם הוא מתווסף למאגר המים ללא בקרה ופיקוח מקצועיים. לכן, חשוב לדעת את הסיכונים הכרוכים בהוספת כלור למאגרי מים. הסיכונים בהוספת כלור למאגר המים כוללים כאבי שרירים והתכווצויות, סְחַרחוֹרֶת, בחילה, כאבי ראש, גירוי בגרון וגירוי של העיניים, האף והריאות, הרעלה כללית ואף מוות בחלק מהמקרים.

עם זאת, כאשר מוסיפים אותו בצורה מבוקרת ונכונה, כלור הוא חומר חיטוי בשימוש נרחב. זכרו, כלור הוא כימיקל מסוכן ועלול להיות מסוכן אם שואפים אותו או צורכים אותו בשתייה. השימוש הלא נכון והלא מבוקר בו במאגרי מים, עלול לגרום לפגיעה בסביבה ובמערכת האקולוגית, בבני אדם, בע"ח ועוד. כמו כן, ידוע כי תמיסות כלור מגיבות עם כימיקלים אחרים במים, מה שעלול ליצור תוצרי לוואי רעילים שעלולים להוביל למחלה או אפילו למוות. עוד על חיטוי וניקוי מאגרי מים:

, חיטוי וניקוי מאגרי מים הוא תהליך מורכב. זה כרוך בהמון שלבים שצריך להקפיד עליהם כדי להגיע לתוצאה הרצויה

נדרשות משאבות לחץ עבור חיטוי וניקוי מאגרי מים?

לא בכל המקרים משאבות לחץ נדרשות לניקוי וחיטוי מאגרי מים. עם זאת, הן יכולות לעשות את התהליך קל ומהיר יותר, וזו הסיבה שהן משומשות לעתים קרובות. אנשים רבים עדיין מאמינים שאין צורך במשאבות לחץ לניקוי וחיטוי מאגרי מים. עם זאת, האמת היא שמשאבות אלו יכולות לסייע בהפחתת הסיכון למחלות הנישאות במים. בנוסף, הן חלק חיוני בכל תהליך טיפול במים.

משאבות לחץ יכולות לשמש בדרכים רבות למטרות שונות כמו ניקוי וחיטוי מאגרי מים וכן למטרות אחרות כמו טיפול בשפכים וקירור בריכות שחייה. אבל יחד עם זה, ישנן דרכים רבות לנקות ולחטא מאגרי מים ללא שימוש במשאבות לחץ. יש לדעת כי, משאבות לחץ הן יקרות לשימוש ועלולות להיות מסוכנות כאשר הן בשימוש לא נכון. אם החלטתם להשתמש במשאבות לחץ עבור חיטוי וניקוי מאגרי מים, עשו זאת אך ורק בעזרת אנשי מקצוע (למשל קבלני ביוב או אינסטלטורים).

מי מציע את השירות של חיטוי וניקוי מאגרי מים?

ישנן חברות רבות המציעות שירותי ניקוי וחיטוי למאגרי מים. עם זאת, חשוב לבחור בחברה שיש לה את האישורים הדרושים להציע שירותים אלו. להלן מספר טיפים כיצד למצוא חברה המספקת שירות איכותי לצרכי המים שלכם. קודם כל, בדוק באתר האינטרנט שלהם סקירות של אנשים שהשתמשו בשירותים שלהם בעבר. בנוסף, בדקו את הכישורים שלהם באתר הבית של החברה.

בסופו של דבר, אי אפשר להפריז בחשיבותם של מים נקיים. בארצות הברית, יותר מ-40% מכלל המחלות והמחלות נגרמות על ידי מים מזוהמים. בישראל, המים נחשבים יחסית נקיים, אך עדיין השירות של חיטוי וניקוי מאגרי מים עשוי להיות נדרש ביישובים כאלו ואחרים, אפילו במרכז הארץ. כאשר מחפשים חברה לניקוי וחיטוי מאגר המים שלכם, חשוב לדעת לאיזה שירותים אתם זקוקים. סוג השירות שאתם תצטרכו יקבע את החברה הטובה ביותר לשכור.

חיטוי וניקוי מאגרי מים הוא תהליך מורכב. זה כרוך בהמון שלבים שצריך להקפיד עליהם כדי להגיע לתוצאה הרצויה

כמה עולה חיטוי וניקוי מאגרי מים?

עלות חיטוי וניקוי מאגרי מים תלויה בגודל המאגר, עד כמה הוא מזוהם במיקרואורגניזמים, ובאיזו תדירות יש לנקות אותו. העלות יכולה לנוע בין 650 ₪ לבית פרטי ועד 2,500 ₪ לבניינים בגובה של כ-13 קומות.

במקרים מסוימים זה יכול להיות תהליך יקר מאוד שיכול לקחת עד שישה חודשים או יותר, תלוי בסוג המאגר. זכרו, מים הם משאב חיוני לחיים בריאים, וחשוב לוודא שהם נקיים. מאגרי מים נקיים חיוניים לבריאותם של אנשים ובעלי חיים, ועל כן יהיה עליכם לבחור בחברה המתאימה ביותר לצרכיכם. לפני שכירת החברה לביצוע המשימה, בצעו מחקר שוק כדי לוודא שאתם בוחרים נכון.